Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 11:38:45
turcja, podatki, vat

Turcja zawarła z ponad 60 krajami, w tym z Polską i z większością państw UE, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Rodzaje podatków:

 

 • VAT
 • CIT
 • PIT
 • konsumpcyjny OTV
 • od transakcji bankowych i ubezpieczeniowych
 • od dokumentów urzędowych i druków
 • od wzbogacenia
 • spadkowy
 • od darowizny
 • od sprzedaży nieruchomości
 • podatki gminne

 

VAT

 

Podatek VAT uiszczany jest nie tylko w ramach działalności importowej, ale też od dóbr i usług w ramach działalności handlowej, przemysłowej, rolniczej i zawodowej. Podatek VAT zawarty w zakupach zmniejsza VAT należny przy sprzedaży. Różnica pozytywna przekazywana jest do urzędu skarbowego, a negatywna – co do zasady - nie jest zwracana płatnikowi, ale zaliczana na poczet przyszłych płatności z tytułu VAT-u. Wyjątki obejmują m.in. transakcje eksportowe.

W Turcji obowiązuje kilka stawek VAT-u:

 • 10-proc. stawka bazowa
 • 18-proc. stawka ogólna
 • 8-proc. stawka na podstawowe artykuły żywnościowe (mięso wołowe i baranie, pieczywo, makaron, mleko, olej), gaz ziemny, lekarstwa, art. odzieżowe oraz usługi edukacyjne i medyczne
 • 1-proc. na niektóre produkty rolne (bawełna, pszenica), prasę i czasopisma oraz leasing finansowy
   

Wyłączenia podatkowe zastosowano dla niektórych dóbr kapitałowych i surowców, eksportu towarów i usług, usług roamingowych dla nierezydentów, prac poszukiwawczych ropy, transportu międzynarodowego, dostaw przeznaczonych dla misji dyplomatycznych i organizacji międzynarodowych w Turcji, dostaw (w tym importu) maszyn i urządzeń w oparciu o tzw. certyfikaty inwestycyjne w ramach systemu zachęt inwestycyjnych, importu dokonywanego przez agencje rządowe i przedsiębiorstwa państwowe.

 

CIT

 

Podatek CIT odprowadzają kwartalnie i rocznie spółki z kapitałem akcyjnym, przedsiębiorstwa kooperacyjne, przedsiębiorstwa państwowe (w tym jednostki handlowe, przemysłowe i rolne należące do obywateli obcych państw lub zagranicznych organizacji), podmioty gospodarcze należące do fundacji i stowarzyszeń, a ponadto joint ventures między osobami prawnymi i fizycznymi.

W tym kraju obowiązują następujące stawki tego podatku:

 • 20-proc. stawka bazowa
 • 15-proc. podatek u źródła na dywidendy i depozyty bankowe
   

Od 1 stycznia 2012 r. (Dz.U. nr 28154 z dn.26 grudnia 2011 r.) podwyższono progi podatkowe dla CIT. Najniższy podniesiono z 9400 do 10 tys. lir, co oznacza, że firma osiągająca przychód do 10 tys. lir podlegać będzie CIT według stawki 15 proc., a firmy o przychodach między 10 tys. a 25 tys. lir podlegają CIT według stawki 20 proc. Firmy osiągające przychody w przedziale 25 tys.- 58 tys. lir muszą płacić 27-proc. podatek CIT, a firmy, których roczne przychody przekraczają 58 tys. lir płacą 35 proc.

 

PIT

 

Ten podatek obliczany jest z reguły od łącznych dochodów osiąganych z siedmiu źródeł:

 1. zysków z działalności gospodarczej
 2. zysków z działalności rolniczej
 3. dochodu z tytułu zatrudnienia
 4. usług profesjonalnych
 5. wynajmu nieruchomości
 6. inwestycji kapitałowych
 7. innych źródeł, takich jak np. zyski kapitałowe

 

Progi podatkowe w Turcji (w 2011 roku):

 • 15 proc. dla dochodu do 9400 lir
 • 20 proc. dla dochodu 9401-23.000 lir
 • 27 proc. dla dochodu 23.001-53.000 lir
 • 35 proc. dla dochodu powyżej 53.000 lir
   

Podatek konsumpcyjny - OTV

 

W Turcji obowiązuje również podatek konsumpcyjny. Stawki OTV są następujące:

 • indywidualny podatek dla produktów ropopochodnych
 • 1-130-proc. dla pojazdów samochodowych, motocykli, jachtów, samolotów, helikopterów, według wartości i ich wieku oraz pojemności silnika (podatek od 12-28.218 TL) .

 

Od 13.10.2011 r. stawki OTV dla samochodów osobowych o pojemności 1600-2000cc podwyższono do 80 proc., a dla samochodów osobowych o pojemności powyżej 2000cc – 130 proc. Stawkę dla samochodów osobowych o pojemności do 1600cc pozostawiono na niezmienionym poziomie 37 proc.

Alkohole i produkty tytoniowe obłożone są podatkiem od 25 proc. do 275,6 proc., w zależności np. od wartości oraz ceny detalicznej, a dobra luksusowe - w tym kremy, emulsje, preparaty do kąpieli - podatkiem od 6,7 proc. do 20 proc.

Stawka OTV przy zakupie telefonów komórkowych wynosi 25 proc. Od 1 stycznia 2012 r. powiązaną z OTV opłatę przy zakupie telefonów komórkowych podniesiono z 34 do 37 TL.

 

Podatek drogowy
MTV, Motor Vehicle Tax

 

MTV opłacany jest od wszystkich zarejestrowanych pojazdów samochodowych. Od 1 stycznia 2012 r. jego stawkę podniesiono do 10,26 proc.

 

Inne podatki

 

W transakcjach bankowych i ubezpieczeniowych obowiązują następujące stawki podatkowe: 5-proc. stawka bazowa, 1-proc. stawka od międzybankowych transakcji depozytowych, 0,1-proc. od sprzedaży walut obcych oraz wyłączenie z VAT.

Podatek na dokumenty urzędowe i druki, w tym umowy i zaświadczenia o wynagrodzeniu od 1 stycznia 2011 r. wynosi: 0,825 proc. (stawka bazowa), 0,165 proc. od umów wynajmu i 0,66 proc. od wynagrodzeń. Od 1 stycznia 2012 r. obowiązują natomiast podwyższone o 10, 26 proc. opłaty za wydanie lub przedłużenie ważności paszportu oraz za wydanie prawa jazdy (dla kat. B opłata wzrosła z 252,30 do 278,25 lir).

W Turcji wprowadzono również m.in. podatek od wzbogacenia (1-10- proc. podatek spadkowy oraz 10-30-proc. podatek od darowizny), czy 1,5-proc. podatek od sprzedaży nieruchomości, płatny przez kupującego i sprzedającego. Dodatkowo pobierane są też podatki gminne, np. 1-5-proc. podatek od sprzedaży elektryczności i gazu czy 1-proc. opłata telekomunikacyjna od usług RTV.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach Tureckiej Administracji Dochodów (Gelir İdaresi Başkanliği http://www.gib.gov.tr/index.php?id=469) oraz w Przewodniku dla inwestorów Agencji Wspierania i Promocji Inwestycji (Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı) http://www.invest.gov.tr/InvestorsGuide.aspx?ID=4 ).

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert