Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzas na zamówienia publiczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 11:47:15
turcja, zamówienia publiczne, przetargi

Sprawy związane z zamówieniami publicznymi od 2003 r. regulują dwa akty prawne nawiązujące do dyrektyw wspólnotowych i orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

 

Chodzi o ustawę nr 4734 z 4 stycznia 2002 r. o zamówieniach publicznych i ustawę nr 4735 z 5 stycznia 2002 r. o umowach w sprawie zamówień publicznych. Od tego czasu przepisy były kilka razy nowelizowane.

Procedura postępowań przewiduje 15-proc. preferencję cenową dla dostawców i wykonawców krajowych. Progi zamówień publicznych oraz warunki i terminy ogłoszeń dla uczestników krajowych są inaczej definiowane niż w UE. Podobne są natomiast zasady publikowania ogłoszeń. Kryteria udzielania zamówienia zawierają ocenę finansowej i profesjonalnej kondycji uczestników postępowania, ale nie definiują metod jej ważenia.

Głównym wyznacznikiem jest najniższa cena, a inne czynniki bierze się pod uwagę tylko w nadzwyczajnych okolicznościach. W praktyce, oprócz ceny, duże znaczenie mają też: jakość produktu czy usługi, warunki finansowe, reputacja, spełnienie unijnych standardów czy kwalifikacje lokalnego partnera i doświadczenie we współpracy z określonymi dostawcami lub wykonawcami. Sprawy środowiskowe są uwzględnione zgodnie z acquis UE, ale już procedury rozpatrywania protestów oraz odwołań – nie.

Prawie wszystkie postępowania o wartości zamówienia powyżej progów ustawowych realizowane są w trybie przetargów nieograniczonych. Turcja nie przyjęła horyzontalnych przepisów dla podmiotów operujących w sektorze usług komunalnych czy w odniesieniu do umów koncesyjnych, podobnie jak w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Inaczej niż w prawie unijnym zdefiniowane są progi zamówień publicznych oraz warunki i terminy ogłoszeń dla uczestników krajowych. Urząd Zamówień Publicznych co roku aktualizuje wartości progowe; są one często zresztą dużo wyższe niż w prawie wspólnotowym. W przypadku robót budowlanych w Turcji sięgają one ok. 10 mln euro dla każdego podmiotu zamawiającego, a w UE – 5,15 mln euro. Próg podstawowy dla jednostek administracji publicznej wynosi ok. 280 tys. euro, a dla innych podmiotów zamawiających - ok. 470 tys. euro. W dużych miastach limit dla zamówień z wolnej ręki to 15 tys. euro, a w małych - 5 tys. euro.

Zbliżone do unijnych są zasady publikowania ogłoszeń. Terminy składania ofert przy zamówieniach międzynarodowych wydłużane są o 12 dni i określane stosownie do wartości zamówienia, a nie do jego złożoności.

Przepisów o zamówieniach publicznych nie stosuje się w odniesieniu do międzynarodowej współpracy finansowej, nabywania banknotów czy zamówień dokonywanych przez placówki zagraniczne Turcji. Wyłączenia obejmują także leśnictwo, zamówienia organizacji rolnych, usługi konsultingowe w ramach procesów prywatyzacyjnych. Postępowania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa oraz zamówienia objęte klauzulą tajności przeprowadzane są na podstawie innych przepisów.

 

Ważne linki: 

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert