Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZadłużenie tureckich firm w walutach obcych powieksza się w związku ze spadkiem kursu liry tureckiej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2015-10-05 13:26:13
kurs liry, deficyt walut obcych

W ciągu ostatnich tygodni około 45% depozytów w lirach tureckich zostało przekształconych na depozyty w walutach obcych. W kraju następuje masowa wymiana oszczędności w lirze tureckiej na dolary, euro i inne waluty.

W ciągu ostatnich tygodni około 45% depozytów w lirach tureckich zostało przekształconych na depozyty w walutach obcych. W kraju następuje masowa wymiana oszczędności w lirze tureckiej na dolary, euro i inne waluty. Sytuacja wynika z coraz szybciej słabnącej pozycji liry, szczególnie wobec dolara, przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w dniu 1 listopada 2015 r. Obecnie dolar kosztuje 3,01 liry tureckiej. Analitycy spodziewają się wzrostu ceny dolara do 3,1 liry tureckiej na koniec października. Ewentualne ogłoszenie wzrostu stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną spowoduje prawdopodobnie jeszcze większy spadek liry.

Informacje Banku Centralnego Turcji pokazują, że po 2009 roku deficyt walut obcych w Turcji szybko rosł. W drugim kwartale 2009 roku, doszło do 231 miliardów USD różnicy pomiędzy dochodami a zadłużeniem w walucie obcej, co stanowiło 45% dochodu narodowego. W okresie od 2010 do połowy 2013 deficyt wzrósł do 424 mld USD. Pod koniec 2013 r. deficyt walut obcych w Turcji stanowił 53% dochodu narodowego. Na koniec 2014 r. deficyt walutowy Turcji ukształtował się na poziomie 431 mld USD, co stanowiło 54% dochodu narodowego w 2014 r. Pod koniec pierwszej połowy 2015 roku, kiedy dewaluacja liry wobec dolara przyspieszyła i kiedy inwestorzy zagraniczni zwrócili 6 mld USD, deficyt walutowy obliczono na poziomie 402 mld USD. Kwota ta stanowi 55% dochodu narodowego, który spadł do 730 mld USD. To pokazuje, "niebezpieczny poziom niestabilności", Turcji. Na innych rynkach wschodzących kwota deficytu walutowego nie przekroczyła bowiem 50% dochodu narodowego.

Według danych Banku Centralnego Turcji, firmy tureckie mają obecnie 175 miliardów USD łącznie kredytu walutowego w tureckich bankach i 81 mld USD długów w bankach zagranicznych. Gdy dodać do tego długi przywozowe i inne należności firm, łączna suma ich zadłużenia to 284 miliardy USD na koniec czerwca 2015 r. Firmy zadeklarowały, że mają aktywa walutowe o łącznej wartości 108 miliardów USD. Dwie trzecie z tej kwoty to jednak depozyty w bankach zagranicznych. W rezultacie aktywa firm obejmują tylko 38% ich zobowiązań. Deficyt netto przedsiębiorstw wynosi zatem 176 mld USD. Dzieje się to w momencie, gdy kurs liry spada do poziomu ponad 3 liry za dolara. Jest to znaczące obciążenie finansowe dla tureckich firm. Nawet drobny spadek kursu liry powoduje poważne straty finansowe dla firm.

Według stanu na czerwiec 2015 roku, kiedy to kurs dolara przekroczył 3 liry, 158 firm tureckich miało prawie 20 miliardów USD deficytu walutowego netto. Dla tych firm, które są otwarte na handel międzynarodowy i eksport towarów i usług, deficyty walutowe nie są niebezpieczne. Jednak w przypadku niektórych firm zobowiązania przekroczyły aktywa firm w znacznym stopniu. Na przykład, przewoźnik Turkish Airlines miał prawie 4,3 mld USD deficytu w walucie obcej, a jego aktywa pokrywają tylko 27% tego deficytu. Aktywa zagraniczne Turk Telekom natomiast pokrywają tylko 8% zobowiązań firmy. To samo dotyczy dużych firm, takich jak Tüpraş, Anadolu Efes czy Torun GYO.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw