Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTurcja pracuje nad własną marką samochodową

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2015-10-15 08:43:56
samochód elektryczny, prototyp, motoryzacja,

Turecki minister nauki i technologii Fikri Işık ogłosił w dniu 13 października, że trzy prototypy pierwszych samochodów tureckich zostały właśnie wykonane.

561ce91a0f25445c6c2fbbfc
 

 

 

 

 

Tureccy inżynierowie od kilku lat prowadzą prace badawcze nad zaprojektowaniem tureckiej marki samochodowej. „Mamy zamiar wyprodukować 30-40 pojazdów do roku 2016, a następnie rozpocząć ich testowanie w warunkach terenowych" – powiedział Minister Işık i dodał, że planowo produkcja ma rozpocząć się w 2019 roku. Minister Işık zauważył, że Turcja nie wzięła udziału w konkurencji światowej w czasie intensywnego rozwoju klasycznej technologii spalania wewnętrznego i produkcji samochodów napędzanych paliwem, ale wynalezienie samochodów elektrycznych stwarza nowe możliwości wejścia na rynek globalny. Wiele wiodących firm na świecie, nie tylko z branży motoryzacyjnej, pracuje przecież obecnie nad modelem samochodu elektrycznego. Kolejne pięć lat będzie bardzo ważne dla rozwoju rynku samochodów elektrycznych na świecie.

Tureckie prototypy zostały opracowane w Centrum Badań i Rozwoju Rady Naukowej i Badań Technologicznych Turcji [TUBITAK] w północnej dzielnicy Gebze [w prowincji Kocaeli]. Jeden z nich jest napędzany benzyną, a dwa pozostałe to samochody elektryczne. Samochody elektryczne będą w stanie przejechać na jednej baterii 100 km. Koszty załadowania jednej baterii w celu przejechania 100 km oszacowano na około 60 lirów tureckich czyli około 20 dolarów.

Koszty budowy fabryki i rozpoczęcia produkcji nie zostały podane, gdyż, jak stwierdził Minister Işık, nie ma jeszcze zapewnionego udziału sektora prywatnego w tym projekcie. Rząd zamierza zaprosić do udziału w produkcji wszystkie potencjalnie zainteresowane firmy. Udział firm tureckich ma jednak wynieść około 90 procent.