Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRaport TÜSİAD o rozszerzeniu Unii Celnej pomiędzy Turcją i UE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2015-12-08 10:57:25
unia celna, artykuły przemysłowe, rolne, ttip

Rozszerzenie umowy o unii celnej Turcji z UE na sektor usług i podstawowe artykuły rolne oraz obszar zamówień publicznych, a więc objęcie unią celną wszystkich dziedzin gospodarki tureckiej związanych z handlem międzynarodowym przyniesie dalszą liberalizację gospodarki tureckiej, podniesienie efektywności produkcji oraz zwiększenie przejrzystości otoczenia regulacyjnego dla biznesu.

Obecna umowa o Unii Celnej, która weszła w życie między Turcją a Unią Europejską w 1996 roku, obejmuje wyłącznie towary przemysłowe i przetworzone produkty rolne. Rozszerzenie Unii Celnej na inne obaszary gospodarki jest szansą dla dalszego rozwoju współpracy między Turcją a UE i wydaje się być bardzo ważną szansą na ożywienie spowalniającej ostatnio gospodarki tureckiej. Zmodernizowana Unia celna będzie również odgrywała ogromną rolę w kontynuacji negocjacji Turcji w sprawie przystąpienia do UE oraz w procesie przyłączenia się Turcji do Transatlantic Trade and Investment Partnership negocjowanego obenie pomiędzy UE i USA. W tym kontekście, TUSIAD - Stowarzyszenie Przedstawicieli Przemysłu i Biznesu w Turcji, w ramach finansowania przez Ambasadę Wielkiej Brytanii w Turcji, opracowało raport analizujący skutki pogłębionej unii celnej dla gospodarki tureckiej zatytułowany "Nowa era w Unii Celnej i Świecie Biznesu".

„Rozszerzenie umowy o unii celnej na sektor usług i podstawowe artykuły rolne oraz obszar zamówień publicznych, a więc objęcie unią celną wszystkich dziedzin gospodarki tureckiej związanych z handlem międzynarodowym przyniesie dalszą liberalizację gospodarki tureckiej, podniesienie efektywności produkcji oraz zwiększenie przejrzystości otoczenia regulacyjnego dla biznesu. Umowa ta z pewnością umożliwi naszemu krajowi stworzenie nowej narracji gospodarczej, której Turcji tak bardzo teraz potrzebuje" - powiedział Prezes TÜSİAD na spotkaniu prasowym w dniu 20 października br.

W raporcie stwierdzono, że rozszerzenie Unii Celnej pomoże Turcji doprowadzić do zbliżenia ustawodawstwa gospodarczego Turcji z unijnym i dostosować regulacyjny klimat inwestycyjny do unijnego. Ponadto, rozszerzenie unii celnej o system zamówień publicznych wprowdzi w Turcji bardziej przejrzyste niż obecne zasady udzielania zamówień publicznych oraz pomocy publicznej dla firm.

Raport informuje, że nowa umowa o unii celnej powinna obejmować również wzmocnienie mechanizmu rozstrzygania sporów i niezależnych instytucji regulacyjnych Turcji, w szczególności instytucji nadzoru bankowego czy energetycznego.

Jednocześnie jednak w raporcie przestrzega się przed nadmierną jednostronną harmonizacją przepisów przez Turcję.

Stwierdza się, że model całkowitej jednostronnej harmonizacji przepisów nie jest korzysny demokracji tureckiej, gdyż Turcja nie będąc członkiem UE przyjęłaby na siebie wszystkie regulacje tej instytucji będąc jednocześnie pozbawiona jakiegokolwiek wpływu na kształtowanie się prawa UE. Konsekwencją dla Turcji może być stworzenie sytuacji "uzależnienia polityki" we wszystkich dziedzinach objętych pogłębioną unią celną, a w konsekwencji doprowadzenie do przeniesienia suwerenności do instytucji, której Turcja nie jest członkiem. Rola tureckiego parlamentu będzie wówczas ograniczona do przyjęcia przepisów harmonizujących dotyczących jednolitego rynku.

Negocjacje w sprawie rozszerzenia Unii Celnej powinny dążyć do znalezienia nowych sposobów rozwiązania tej kwestii i zwiększenia współpracy instytucjonalnej pomiędzy Turcją i UE. Podejście „elastyczne” i „hybrydowy model dostosowywania do prawa unijnego” został zalecony w raporcie jako droga właściwa.

n901221edytuj opis zdjęcia


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Torby papierowe z nadrukiem

Firma Gesti oferuje torby papierowe z nadrukiem w dowolnym rozmiarze i nakładzie już od 100 sztuk...
Polska - MODLNICZKA 2021-01-06 Dodał: Magdalena Dach Sektor kreatywny Zobacz ofertę

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Usługi transportowe i logistyczne

Lubuskie Centrum Logistyczne z Zielonej Góry świadczy usługi transportowe na terenie całej Unii E...
Polska - Zielona Góra 2020-06-04 Dodał: Centrum Logistyczne Transport i logistyka Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert