.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTurcja będzie budować system obrony przeciwrakietowej dalekiego zasięgu za pomocą rodzimych firm i produktów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2015-11-18 09:53:58
przemysł obronny, system obrony przeciwrakiegowej, zamówienia publiczne, obronność, nato

Turcja będzie budować długofalową strategię obrony przeciwrakietowej opartą na rodzimej produkcji, dlatego anulowała przetarg na budowę systemu rakietowego.

n912871

Turcja będzie budować długofalową strategię obrony przeciwrakietowej opartą na rodzimej produkcji, dlatego anulowała przetarg na budowę systemu rakietowego decyzją Komitetu Wykonawczego Przemysłu Obronnego. Turcja wycofała się z umowy na zakup systemu obrony przeciwrakietowej dalekiego zasięgu z chińskiej firmy o wartości 3,4 mld USD, po okresie dwuletnich negocjacji. Wstępnie, Turcja wybrała chińską firmę CPMIEC jako preferowanego oferenta we wrześniu 2013 roku, ale wybór ten wzbudził obawy członków NATO o bezpieczeństwo i zgodność
z infrastrukturą uzbrojenia NATO. Kraje NATO, zwłaszcza USA, sprzeciwiły się idei, wskazując na fakt, że system nie będzie zintegrowany ze strukturą obronną sojuszu.

W oświadczeniu Podsekretarz Ministerstwa Obrony stwierdził, że turecki przemysł obronny przedstawił bardzo szczegółowe plany w zakresie rodzimego systemu dalekiego zasięgu obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Decyzja ta została podjęta w okresie przygotowań do szczytu G-20 w Antalyi, gdy Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan gościł światowych przywódców, w tym prezydenta Chin Xi Jinpinga i prezydenta USA Baracka Obamę.