Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRząd Turcji będzie szukać alternatywnych rynków dla tureckiego eksportu wstrzymanego przez Rosję

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2015-12-08 10:55:59
sankcje rosyjskie, embargo rosyjskie, import z turcji, warzywa i owoce

Rząd Turcji zapowiada, że starty powstałe w wyniku rosyjskich sankcji zostaną zniwelowane przez eksport na inne rynki.

 

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zatwierdził 1 grudnia br. pulę sankcji nakłożonych na Turcję w wyniku strącenia rosyjskiego odrzutowca. Lista tureckich produktów, których import zostanie wstrzymany z dniem 1 stycznia 2016 r. obejmuje pomidory, cebulę, winogrona i jabłka oraz mięso i wyroby z mięsa drobiowego. Nie obejmuje natomiast cytryn i orzechów, które Rosja importuje w dużych ilościach z Turcji.

Wiele firm tureckich eksportujących warzywa i owoce wstrzymało już eksport do Rosji, aby zminimalizować straty. Po incydencie z zestrzeleniem samolotu ceny tureckich warzyw i owoców na rynku rosyjskim spadły o 70%. Wiele firm tureckich już kilka dni temu wstrzymało dostawy do Rosji.

Rząd Turcji zapowiada natomiast, że starty powstałe w wyniku rosyjskich sankcji zostaną zniwelowane przez eksport na inne rynki. Wicepremier i Minister Gospodarki Turcji Mehmet Şimşek stwierdził: ”Podejmiemy natychmiastowe działania w celu przezwyciężenia strat wynikających z rosyjskich sankcji . Turcja nie ma problemów ze sprzedażą świeżych owoców i warzyw. Turcja może eksportować te produkty na inne rynki niż rosyjski. To samo dotyczy sektora turystycznego. Rząd nie planuje rewizji budżetu 2016 w związku z napięciami z Rosją. Nasz handel z Rosją to tylko 1% (około 9 mld USD) naszego PKB. Handel z Rosją już wcześniej spadł o 40% w ciągu tego roku w porównaniu do roku poprzedniego (w wyniku słabego rubla oraz spadku popytu na rynku rosyjskim). Nie jest to kwota, której nie można by zrekompensować zwiększając handel z innymi krajami ".

Jednocześnie Turcja zaczęła poszukiwać nowych rozwiązań energetycznych, aby zniwelować ewentualne straty w wyniku zatrzymania projektów energetycznych realizowanych we współpracy z Rosją i ewentualnej blokady gazu przez Rosję. W tym duchu, turecki koncern gazowy Botas i przedsiębiorstwo energetyczne z Kataru podpisały memorandum o porozumieniu, które utoruje drogę dla Turcji do importu skroplonego gazu ziemnego [LNG] w sposób regularny i długoterminowy. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odwiedził Katar 2 grudnia br. Planowana do pilnego podpisania umowa przewiduje budowę terminalu LNG w Turcji.

"Nie sądzę, że Rosja może wstrzymać przepływ gazu do Turcji ale musimy być przygotowani na wszystkie możliwości" – powiedział premier Ahmet Davutoglu w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Habertürk 1 grudnia br. – “Kupujemy już gaz z Iranu i z Azerbejdżanu”.

"Rosja jest naszym strategicznym partnerem i będziemy nadal dostarczać im produkty, w tym żywność" – powiedział Prezydent Erdoğan w wywiadzie dla dziennika Hürriyet w dniu 2 grudnia br.