Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuXIX Euroazjatycki Szczyt Gospodarczy w Stambule 5-7 kwietnia 2016 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-04-07 10:21:32
szczyt gospodarczy, euroazja, stambuł, zmian klimatu, energetyka, bezpieczeństwo

XIX Euroazjatycki Szczyt Gospodarczy w Stambule, organizowany przez Fundację Grupy Marmara, rozpoczął się 5 kwietnia 2016 r. i potrwa do 7 kwietnia br. Najważniejszym tematem tegorocznej konferencji jest energetyka oraz walka ze zmianami klimatycznymi.

 

Corocznie, w Eurasian Economic Summit uczestniczą reprezentanci na najwyższym szczeblu z krajów regionu oraz z Europy. W tym roku w szczycie uczestniczy między innymi Prezydent Bośni i Hercegowiny, Macedonii, tureckiego Cypru, Wiceprezydent Azerbejdżanu. Ponadto obecni są byli prezydenci Albanii, Chorwacji, Łotwy, Mongolii, Mołdawii, Rumunii i Turcji, a także wielu innych polityków i wysokiej rangi urzędników.

Swoją obecnością rangę wydarzenia podnoszą również przedstawiciele wspólnot wyznaniowych w Turcji: Ekumeniczny Patriarcha Stambułu – Bartolomeos, Szejk al-Islam dla Kaukazu i Azerbejdżanu - Allahşükür Pasazade, Naczelny Rabin Turcji - Ishak Haleva, Zastępca Patriarchy Tureckiego Kościoła Katolickiego obrządku syryjskiego - Yusuf Sag i Patriarchalny Wikariusz Syryjski Kościoła Ortodoksyjnego w Stambule.

W pierwszym dniu kongresu dyskutowane były problemy regionalne. W mowie inauguracyjnej szef fundacji Marmara stwierdził, że podczas szczytu Turcja ma okazję zademonstrować światu jak trudny okres obecnie przeżywa.

W równoległych panelach dyskusyjnych omawiane były następujące tematy: zagrożenia dla bezpieczeństwa i ich wpływ na gospodarkę regionu, zmiany klimatu i ich skutki, zasoby energetyczne i możliwości ich wykorzystania, równouprawnienie płci w relacjach społecznych i gospodarczych.