Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowego szef Banku Centralnego Turcji czeka pierwszy test w zakresie utrzymania stóp procentowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-04-20 10:14:12
prezes banku centralnego, stopy procentowe,

Murat CETINKAYA, który został oficjalnie powołany na nowego Prezesa Banku Centralnego w dniu 26 kwietnia 2016 r. ogłosi kwartalny raport inflacyjny Banku.

Bank Centralny utrzymał główną stopę procentową bez zmian przez 13 miesiąc z rzędu w marcu 2016 r., ale obniżył stopę overnight o 25 punktów procentowych do 10,5%. Stopa repo wynosi obecnie 7,5%, a stopa pożyczkowa 7,25%.

Niechęć poprzedniego Prezesa Banku Centralnego do obniżania stóp procentowych wzbudziła wiele frustracji w kręgach rządowych, żywiących przekonanie, że Turcja musi obniżać koszty finansowania zewnętrznego, aby napędzać wzrost gospodarczy i inwestycje. Bank Centralny natomiast nie obniżał w ciągu ostatniego roku stóp procentowych, utrzymują stopę główną na poziomie 7,5%, dążąc konsekwentnie do uzyskania obniżki inflacji do 5%. Poziom inflacyjny nie został osiągnięty ale inflacja przestała rosnąć i w 2015 r. roczna inflacja wyniosła 8%.

Większość uczestników rynku oczekuje po nowym prezesie obniżki stóp procentowych o 50 punktów procentowych. Analitycy ostrzegają, że każda większe cięcie stóp procentowych spowodowałoby jeszcze większe obawy co do niezależności Banku Centralnego. Jeśli nowo mianowany prezes przyspieszy tempo cięć stóp procentowych od razu po objęciu urzędu, może to, według tureckich analityków rynkowych, świadczyć o braku niezależności Banku Centralnego.