Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGenel Energy i koncern turecki będą wspólni wydobywać gaz w Kurdystanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-04-29 12:38:47
genel energy, kurdystan, wydobycie gazu, dostawy gazu do turcji

Koncern Genel Energy, kierowany przez byłego szefa BP - Toniego Haywarda, spodziewa się podpisania umowy z tureckim koncernem państwowym TPAO na wspólną eksploatację złóż gazu w Kurdystanie (terytorium Iraku). Porozumienie to pomoże rządowi w Turcji zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich dostaw gazu.

 

Genel Energy chce odzyskać zaufanie inwestorów po tym jak akcje firmy spadły o jedną trzecią wartości rynkowej, co było spowodowane wyzbyciem się przez firmę rezerwy ropy naftowej.

Firma, która jest właścicielem 80% pól Bina Bawi i Miran w Kurdystanie (Irak), prowadzi rozmowy na temat sprzedaży swoich udziałów w tych polach holdingowi – TEC - spółce joint venture, w której znaczące udziały posiada państwowy turecki koncern paliwowy (TPAO).

TEC chce natomiast zainwestować w całym łańcuchu wartości projektu – budowie rurociągu i zbiorników do przechowywania gazu. Transakcja zapewni nowe źródło gazu dla Turcji, która obawia podwyższania cen gazu przez Rosję. Rosja jest dostawcą około 25 miliardów metrów sześciennych czyli około połowy gazu konsumowanego rocznie w Turcji.

Genel Energy od dawna poszukiwał partnera do wydobycia gazu w regionie Kurdystanu. Koncern zainteresował się tureckim partnerem TPAO, gdy turecka firma z sektora energii odnawialnej - Bilgin Enerji kupiła 10,5% udziałów w Genel Energy w kwietniu br., aby stać się jej drugim największym udziałowcem po tureckim miliarderze Mehmecie Emin Karamehmet.

Genel planuje eksportować do 20 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie z pól położonych około 300 km od granicy tureckiej oraz z rezerw gazu liczących około 11 bilionów metrów sześciennych. Przesył gazu powinien rozpocząć się na początku 2020 r.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Folia beztubowa

Folia stretch beztubowa (coreless stretch film) Najlepsza na rynku polskim beztubowa folia str...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Pudełka kartonowe, kartony warszawa

Kartony i pudełka kartonowe W naszej ofercie to przede wszystkim produkty najwyżej jakości. Na...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Folia bąbelkowa, folia bąbelkowa warszawa

FOLIA BĄBELKOWA do uniwersalnego stosowania. Praktyczna w użytkowaniu i ekonomiczna w zakupie. F...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert