Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTurcja przyciągnęła prawie połowę globalnych prywatnych inwestycji w zakresie infrastruktury w 2015 roku wskazuje raport Banku Światowego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-06-16 10:13:48
inwestycje globalne, infrastrukturalne

W Turcji w 2015 r. zrealizowano siedem projektów infrastrukturalnych na rekordową kwotę 44,7 mld USD – stwierdza raport Banku Światowego w komunikacie prasowym z dnia 13 czerwca 2016 r.

 

Globalne prywatne inwestycje w infrastrukturę w 2015 roku wyniosły 111,6 mld USD.

Według danych Grupy Banku Światowego, w Turcji zrealizowano 40% globalnych inwestycji w zakresie infrastruktury, w tym dwie megainwestycje. Pierwsza z nich to nowe lotnisko w Stambule – wartość inwestycji to 35,6 miliardów USD, w tym 29,1 miliardów opłaty koncesyjnej dla rządu tureckiego. Druga megainwestycja o wartości 6,4 mld USD to autostrada z Izmiru do Stambułu, dzięki której czas podróży pomiędzy miastami skróci się dramatycznie.

Globalny prywatne inwestycje w infrastrukturę w 2015 roku wyniosły około 10% mniej niż średnia z poprzednich pięciu lat z powodu malejących zobowiązań w Chinach, Brazylii i Indiach. W tych trzech krajach, przyciągających zwykle najwięcej inwestycji globalnych, obecnie widać tendencję spadkowa. W 2014 r. w tych krajach łącznie zrealizowano 54% globalnych inwestycji, zaś w 2015 r. już tylko 44%.

Gwałtownie rosną natomiast inwestycje w małych gospodarkach rozwijających. Wzrost inwestycji o 100% z roku na rok widać w Salwadorze, Gruzji, Litwie, Czarnogórze, Ugandzie i Zambii. Rosną prywatne inwestycje w Afryce i Azji Środkowej, ale spadają w Azji Wschodniej i na Pacyfiku, Ameryce Łacińskiej, Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej.

W pierwszej piątce krajów o najwyższych wartościach inwestycji w 2015 roku znalazły się: Turcja, Kolumbia, Peru, Filipiny i Brazylia, zdobywając 74 mld USD czyli 66% globalnych inwestycji.

W 2015 r., inwestycje w energię słoneczna wzrosły o 72% w porównaniu do średniej z ostatnich 5 lat. Odnawialne źródła energii przyciągnęły prawie dwie trzecie globalnych inwestycji. Spośród 300 globalnych projektów inwestycyjnych w 2015 roku, 205 projektów dotyczyło energetyki, 55 transportu i 40 infrastruktury wodnej i kanalizacyjnej.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert