Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRosja znosi zakaz importu żywności z Turcji i rozpoczyna budowę Turkish Stream

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-10-21 08:21:29
rosja, turcja, zakaz importu, warzywa, owoce, turkish stream

10 października 2016 r. Prezydenci Rosji i Turcji podpisali umowę o współpracy gospodarczej, w wyniku której Rosja zniosła zakaz importu tureckich warzyw i owoców a Turcja umożliwiła rozpoczęcie budowy gazociągu Turecki Potok.

11 października czyli następnego dnia po podpisaniu umowy, dekret Prezydenta Putina zniósł zakaz importu tureckich świeżych i suszonych cytrusów, moreli, brzoskwiń i śliwek.

W Turcji wydano już pozwolenia na budowę pierwszej linii Turkish Stream. Prezes Gazpromu, Aleksiej Miller, powiedział w oświadczeniu, że umowa międzyrządowa stworzyła "podstawę prawną" dla realizacji projektu Turkish Stream uzgodnionego w 2014 r. "Pierwsza linia gazociągu będzie wykorzystywana do transportu gazu wyłącznie do odbiorców na terenie Turcji, a dopiero druga nitka będzie transportować gaz do Europy. Roczna przepustowość każdej nitki będzie wynosić 15,75 mld metrów sześciennych gazu (BCMA), co daje łączną pojemność ponad 30 BCMA. Obie linie gazociągu powinny być gotowe przed 2019 rokiem." – oznajmił Prezes Gazpromu.

Na spotkaniu prezydentów Turcji i Rosji uzgodniono również, że nastąpi przyspieszenie prac w projekcie budowy przez firmy rosyjskie elektrowni w Akkuyu. W 2013 roku rosyjska korporacja Rosatom podpisała kontrakt o wartości 20 miliardów USD na budowę czterech reaktorów elektrowni w Akkuyu – pierwszej elektrowni jądrowej w Turcji. Budowa tej elektrowni została wstrzymana po strąceniu rosyjskiego odrzutowca przez Turcję w listopadzie 2015 r.