Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTurecki bank centralny nie podwyższa stóp procentowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-12-22 11:01:31
bank centralny, stopy procentowe

W 2016 r. lira straciła już 17% swojej wartości w stosunku do dolara.

 

Spadający kurs liry tureckiej nie wymusił jednak na Banku Centralnym Turcji podwyższenia stóp procentowych. W dniu 20 grudnia br. Bank Centralny ogłosił, że utrzymuje stopy procentowe na poziomie z 24 listopada br., argumentując, że spadek popytu powstrzymał negatywne ruchy walutowe wobec liry tureckiej oraz wzrost inflacji.

Analitycy spodziewali się co najmniej 25-punktowej podwyżki stóp procentowych.

Bank utrzymał stopę procentową repo na poziomie 6%, stopę overnight na poziomie 8,5%, a stopę pożyczkową na poziomie 7,25%.

"Ostatnio opublikowane przez TurkStat dane makroekonomiczne wskazują, że aktywność gospodarcza spowolniła w III kwartale. Kwartalny wzrost PKB był ujemny po raz pierwszy od 7 lat i wyniósł -1,8%. Popyt ze strony gospodarki UE w dalszym ciągu pozytywnie przyczynia się do eksportu. Rząd Turcji wprowadził szereg zachęt, które przyczynią się do ożywienia gospodarki. Ponadto, Bank Centralny spodziewa się w przyszłym roku realizacji reform strukturalnych, co przyczyni się do przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. Wahania kursowe i wskaźnik inflacji będą ściśle monitorowane w 2017 r. Podwyższenie stóp procentowych jest możliwe na początku 2017 r. "- powiedział rzecznik prasowy Banku Centralnego.