Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrognozy PKB Turcji według UE i MFW

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-02-14 12:40:48
pkb, wzrost gospodarczy, ue, mfw 

Komisja Europejska prognozuje wzrost PKB w Turcji na poziomie 2,8% w 2017 oraz 3,2% w 2018 roku. Są to obniżone prognozy w stosunku do podanych przez Komisję w połowie 2016 r., które wskazywały na 3%-owy wzrost PKB Turcji w 2017 r. i 3,3% wzrostu w 2018 r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że wzrost gospodarczy w Turcji w 2016 i 2017 r. pozostanie poniżej swojego potencjału, powołując się na szereg istotnych zagrożeń politycznych i gospodarczych.

Według raportu MFW, po stabilnym wzroście w pierwszym kwartale 2016 roku, gospodarka turecka zaczęła popadać w stagnację. W ocenie MFW, wzrost PKB w 2016 r. wyniesie 2,7%, zaś w 2017 r. 2,9% lub mniej. Konsumpcja krajowa jest głównym motorem wzrostu, wspierana przez duży wzrost wydatków publicznych i podwyżki płacy minimalnej.

„Niepewność sytuacji politycznej osłabiła rentowność przedsiębiorstw, zatrzymała udzielanie kredytów, a ostry spadek przychodów w turystyce miał katastrofalny wpływ na inwestycje i eksport” – stwierdza MFW w komunikacie prasowym z 3 lutego 2017 r.

W Raporcie wskazano, że wprowadzenie systemu prezydenckiego, zastygłe relacje Turcji i UE, napięta sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w południowo-wschodniej Turcji, a także konflikty w krajach sąsiednich będą prawdopodobnie w 2017 roku nadal wpływać na niepewność inwestycyjną w kraju.

Ponadto, MFW oczekuje, że bodźce fiskalne i zniesienie rosyjskich sankcji na tureckie produkty rolne, w średnim okresie czasu, przyczyni się do zwiększenia wzrostu gospodarczego i od 2018 r. wzrost PKB powróci do poziomu 3,5%. Natomiast inflacja i deficyt na rachunku obrotów bieżących pozostaną w najbliższych latach na zbliżonym do obecnego poziomie.

MFW zaleca Turcji zaostrzenie polityki pieniężnej w celu ograniczenia nadmiernych wahań liry i wzrostu inflacji. Bank Centralny Turcji powinien nadal gromadzić rezerwy walutowe i prowadzić polityka ostrożnościową - koncentrować się na stabilności systemu finansowego. Reformy strukturalne powinny polegać na zwiększaniu prywatnych oszczędności krajowych, poprawie warunków prowadzenia działalności gospodarczej i ograniczeniu szarej strefy.