Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzegląd informacji gospodarczych w prasie tureckiej – 20-24 luty 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-02-24 11:35:00
prasa, informacje gospodarcze

Przegląd informacji gospodarczych w prasie tureckiej w dniach 20-24 luty 2017 r.

 

stare-gazety-198536522

Nowe przejście graniczne. W dniu 15 bm. turecki parlament zaaprobował projekt przewidujący utworzenie nowego przejścia granicznego w Dilcu-Maku/Kapıkőy-Razi pomiędzy Turcją i Iranem celem intensyfikacji wymiany handlowej i turystycznej. Turecki eksport do Iranu za 2016r. wyniósł 3.7 mld USD a główne towary eksportowe to: złoto, stal, tekstylia, pojazdy. Turcja importuje z Iranu przede wszystkim gaz, metale i produkty chemiczne. W grudniu 2015r. oba kraje podpisały Preferencyjną Umowę o Wolnym Handlu dot. specjalnych stawek na produkty medyczne, opony, meble, systemy wentylacji, pralki i produkty tekstylne.

 

Wsparcie eksportu. Turcja zajmuje drugie miejsce na świecie po Korei Południowej pod względem udzielanego wsparcia dla przedsiębiorstw działających w eksporcie. Eximbank w 2016r. udzielił wsparcia dla tureckich eksporterów w formie 22 mld USD pożyczek oraz 11 mld USD gwarancji, co oznacza iż 22% wszystkich eksporterów uzyskało wsparcie w działaniach na rzecz internacjonalizacji tureckich firm. Tϋrk Eximpbank w 2017r. planuje zwiększyć pomoc do 40 mld USD.

 

Tunel pod Bosforem. Ogłoszony został przetarg na nowy tunel pod Bosforem „ Grand Istanbul Tunel” o wartości 3,5 mld USD. Cztery firmy - Tecnimont Civil Const, Italfer-Sintagma, Arcadasi-Prosta, Yϋksel - złożyły techniczne oferty na wykonanie i obsługę projektu. Jeden z poziomów tuneli połączy linię szybkiej kolei z europejskiej części Incirli z azjatycką w Sőğϋtlϋҫeşme.

 

Niemieckie firmy w Turcji. Stowarzyszenie Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) potwierdziło, iż ponad 6 tys. niemieckich firm operuje na rynku tureckim i deklaruje chęć dla długoterminowych inwestycji – pomimo aktualnej trudnej sytuacji gospodarczej w Turcji. Szef stowarzyszenia M. Wansleben przyznał jednak, iż część z niemieckich przedsiębiorstw opóźnia podęcie decyzji o nowych inwestycjach w oczekiwaniu na „lepsze dni”.

 

Podziemny magazyn gazu ziemnego - Tuz Gölü. Prezydent R. T. Erdoğan wraz z premierem B.Yıldırım i ministrem ds. Energetyki i Zasobów Naturalnych B. Albayrakiem dokonali w dniu 10 lutego br. otwarcia podziemnego magazynu do składowania gazu ziemnego w Sultanhani w pobliżu jeziora Tuz Gölü. Koszt inwestycji wyniósł 700 mln USD. Magazyny znajdują się na głębokości 100 do 1400 m. a planowana pojemność po ukończeniu wszystkich faz projektu wyniesie 1,2 mld m³ LNG.

Tureckie firmy w Zatoce. Tekfen-al-Jaber Engineering joint-venture w skład którego wchodzi Tekfen Inşaat A.Ş. uzgadnia szczegóły umowy dot. budowy stadionu w Katarze o wartości 342 mln USD pod kątem Qatar World Cup 2022.

 

Turecki eksport zabawek. Turecki Urząd Statystyczny opublikował dane według których eksport tureckich zabawek w latach 2012-2016 wyniósł 140,8 mln USD. Warto odnotować, iż sam eksport tylko do Syrii, Iraku i Egiptu wyniósł w analogicznym okresie 11 mln USD. Irackie dzieci najbardziej preferują skutery, samochody na baterię oraz plastikowe zabawki. Do Syrii i Egiptu najlepiej sprzedają się zestawy zabawek w formie kompletów.

 

Port w Izmirze, który od 2007r. uwzględniony jest w procesie prywatyzacji - został przetransferowany do Funduszu Majątkowego, który ma prawo do jego dzierżawy oraz sprzedaży.

 

Turecko-Niderlandzka Izba Handlowa. Na 22 lutego br. planowane jest otwarcie Turecko-Niderlandzkiej Izby Handlowej z siedzibą w Bursie.

Relacje Turcja-Filipiny. Minister Kultury i Turystyki N. Avci podkreślił znaczenie umowy w zakresie kultury i turystyki podpisane 16 lutego br. w Stambule pomiędzy Turcją i Filipinami. Największa liczba turystów z Filipin – ok. 70 tys. odwiedziło Turcję w 2014r.

 

Badania i rozwój. Minister Nauki, Przemysłu i Technologii F. Özlü zapowiedział utworzenie pod patronatem premiera państwowego funduszu celem wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W roku 2016 wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Turcji wyniosła 12,1 mld USD. Według informacji uzyskanej z Banku Centralnego w okresie za styczeń – grudzień 2016r. firmy najwięcej zainwestowały w sektorze przemysłowym, bankowym oraz energetycznym.. Głównymi inwestorami pozostają: Wielka Brytania, Holandia i Azerbejdżan. Najwięcej inwestycji odnotowano w grudniu tj; 1,9 mld USD.