Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuFitch i Moody’s spodziewają się ożywienia gospodarczego w Turcji w 2017 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-03-08 12:19:15
fitch, moody's, gospodarka turecka

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch spodziewa się skromnego ożywienia gospodarczego w Turcji w 2017 roku. Agencja prognozuje wzrost PKB Turcji na poziomie 2,6% w 2017 i 2018 roku.

images

 

 

 

 

Konsumpcja i niski korzystny dla eksporterów kurs liry będą wspierać gospodarkę turecką – zapowiada Fitch w swoim najnowszym raporcie o gospodarkach poszczególnych krajów świata z dnia 6 marca br.

W tym samym dniu - 6 marca br., Agencja Moody’s wydała opinię na temat gospodarki tureckiej. Agencja przewiduje, że poprawa relacji gospodarczych Turcji z Rosją, Izraelem i Irakiem prawdopodobnie przyczyni się do ożywienia w tureckim sektorze energetycznym i turystycznym.

Według prognoz Moody'ego, PKB Turcji wzrośnie o 2,3% w 2017 r. oraz o 3% w 2018 r. Deficyt na rachunku obrotów bieżących, który jest jednym z głównych wyzwań dla Turcji, wyniesie 5,2% PKB w 2017 r. oraz 5,3% PKB w 2018 r.

Poziom inflacji rocznej wyniesie 8,2% w 2017 r. oraz 8% w 2018 roku.

Według Agencji Fitch natomiast inflacja w Turcji może w pierwszej połowie 2017 r. wzrosnąć do poziomu dwucyfrowego. Kurs liry utrzymuje się bowiem znacznie poniżej poziomu z 2016 roku, co w połączeniu z podwyżka cen żywności i wyższymi cenami ropy naftowej przyczyni się do znacznego wzrostu inflacji. Dopiero w drugiej połowie 2017 r. wzrost inflacji powinien zostać zahamowany w związku malejącym wpływem wzrostu płacy minimalnej oraz słabą ogólną aktywnością gospodarczą w Turcji w 2017 r.

Ponadto Agencja Moody's zasygnalizowała, że banki tureckie pozostają dobrze skapitalizowane ale deprecjacja liry i spowolnienie gospodarcze wywołują pewne obawy co do przyszłej kondycji systemu bankowego w Turcji. Wyżej wymienione czynniki negatywnie wpływają na jakość aktywów, koszty finansowania, rentowność i potencjał wzrostu banków tureckich – stwierdza raport Moody’s.