Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNapięcia polityczne pomiędzy Turcją a UE będą mieć wpływ na proces modernizacji Unii Celnej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-03-29 16:14:53
unia celna, ue, turcja

Trwające napięcie pomiędzy Ankarą i Brukselą może skomplikować rozpoczęcie negocjacji technicznych służących zmianie umowy o Unii Celnej z 1995 r. pomiędzy UE i Turcją.

Unia Celna

Turcja liczyła na to, że Rada Unii Europejskiej zatwierdzi mandat dla Komisji Europejskiej do rozpoczęcia negocjacji w sprawie modernizacji Unii Celnej w pierwszej połowie 2017 r. oraz że Turcja rozpocznie negocjacje z Komisją Europejską 1 lipca 2017 r.Według nieoficjalnych informacji pojawiających się w mediach tureckich, szczyt Turcja-UE zaplanowany na maj lub czerwiec tego roku najprawdopodobniej nie odbędzie się w 2017 roku.

"Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale w obecnych okolicznościach jest to bardzo trudne. Przebieg stosunków Turcja-UE po referendum będzie decydujący." - powiedział europejski dziennikarz pracujący dla Hürriyet Daily News.

Turcja i UE zgodziły się w 2016 r. na uaktualnienie dwudziestoletniej unii celnej w zakresie towarów przemysłowych poprzez rozszerzenie jej na produkty rolne, usługi i zamówienia publiczne. Komisja Europejska poinformowała Radę Europejską, że jest gotowa do negocjacji z Turcją i wystąpiła do Rady UE pod koniec 2016 r. o udzielenie mandatu negocjacyjnego. Turcja chce szybko rozpocząć negocjacje, ale ostatnie napięcia polityczne w stosunkach z Niemcami i Holandią spowodowały niechęć wśród niektórych polityków unijnych. Parlamentarzyści w Austrii wyrazili oficjalnie sprzeciw wobec wydawania mandatu negocjacyjnego Komisji Europejskiej.

Kolejnym problemem w procesie modernizacji Unii Celnej jest turecko-grecki spór o Cypr. Grecki Cypr nie cieszy się przywilejami wynikającymi z Unii Celnej, gdyż władze Turcji odmówiły otwarcia swoich portów morskich i lotniczych na statki i samoloty przybywające z greckiego Cypru. Władze greckiego Cypru chcą wprowadzenia tej kwestii do negocjacji nad przyszłym kształtem Unii Celnej. Dla Ankary jest to natomiast jedna z najważniejszych przeszkód w rozpoczęciu negocjacji.

Ministerstwo Gospodarki Turcji przewiduje, że unowocześniona Unia Celna przyczyni się do zwiększenia wartości obrotów handlowych Turcji o około 40 miliardów dolarów rocznie.