Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje sygnalne o gospodarce Turcji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-03-29 16:10:26
gospodarka turcji, informacje sygnalne

Informacje sygnalne o gospodarce Turcji z prasy tureckiej w dniach 20-26 marca 2017 r.

Ocena Agencji Ratingowej Moody’s z 17 marca br.
Ocena ratingowa dla Turcji została utrzymana na dotychczasowym poziomie Ba1, ze zmieniona perspektywą ze stabilnej na negatywną. Głównymi przyczynami zmiany perspektywy na negatywną są osłabienie tempa wzrostu gospodarczego i zwiększenie nacisku na zewnętrzną i wewnętrzną strukturę finansową kraju. Dużą rolę w dalszym utrzymaniu oceny wiarygodności kredytowej na Ba1 odgrywa struktura gospodarki, młoda populacja, dywersyfikacja kierunków handlu oraz proaktywna strategia zarządzania zadłużeniem.

Ratingi kredytowe dla tureckich banków nadawane przez agencję ratingową Moody’s.

Agencja Ratingowa Moody’s poinformowała w dniu 21 marca br. o podtrzymaniu oceny zdolności kredytowej dla 14 tureckich banków. Perspektywy ich zostały zmienione na negatywną dla (HSBC, ING, Finansbank, Ziraat, Halk Bankası, Vakıflar, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Iş Bankası, TSKB, GRI Export Credit Bank of Turkey).

Nowe przedsiębiorstwa w Turcji.

W lutym 2017r. liczba nowo utworzonych firm spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 10% i wyniosła 5 tyś 551 firm. W tym samym okresie liczba przedsiębiorstw zlikwidowanych firm spadła o 60% i wyniosła 762. W lutym zostały utworzone 409 przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego (159 przedsiębiorstw z kapitałem syryjskim, 25 irańskim i 24 irackim).

Największa elektrownia słoneczna w Turcji.

Przetarg na budowę największej elektrowni słonecznej wygrało turecko-koreańskie konsorcjum Kalyon-Hanwha. Ministerstwo podało, że głównym kryterium wyboru oferty była najnizsza cena (6,99 dolar/kWh). Do przetargu, który został zorganizowany przez tureckie Ministerstwo Energetyki i Zasobów Naturalnych zgłosiły się Limak-CMEC-HAERON SOLAR, KALYON-HANWHA, CALIK ENERJI-SOLARGIGA oraz ACWA-KIBAR HOLDING-CHINT. Karapinar YEKA-1 będzie największa elektrownią z planem produkcji ok. 1,7 mld kWh energii elektrycznej przewidzianej dla 600 tyś. odbiorców . Wartość inwestycji wyniesie ponad 1,3 mld USD. Elektrownia zostanie uruchomiona w ciągu 21 miesięcy od zawarcia umowy.

Usługi telekomunikacyjne. Według danych tureckiego Urzędu Technologii Informacyjno-komunikacyjnych (BTK) dynamicznie rosną dochody uzyskane z usług telekomunikacyjnych. Przychody ze sprzedaży w latach 2012-2016 przedsiębiorstw Türk Telekom, Turkcell, Avea i Vodafone wyniosły ok. 146,2 mld TL. W 2012r. ich wartość wynosiła zaledwie 24,9 mld TL.

Turecka firma Limak w Rosji. W ramach przygotowań do XXI Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej LIMAK i jej rosyjski partner MARASHSTROY wybudują w rosyjskim Rostowie lostnisko, które będzie docelowo obsługiwać rocznie 8 mln pasażerów. Koszt budowy wyniesie 210 mln Euro.

 

Relacje turecko-rosyjskie. Rosja oskarża Turcję o naruszenie regulacji WTO w kwestii masowego zaprzestania importu rosyjskich zbóż. Ankara oficjalnie odpowiada, iż nie został wprowadzony zakaz importu dot. pszenicy, kukurydzy ani oleju słonecznikowego a wstrzymanie importu jest prawdomównie wynikiem decyzji importerów o wstrzymaniu się z zakupami powyższych artykułów od dostawców rosyjskich. Minister Gospodarki Nihat Zeybekci oszacował wartość rocznego importu rosyjskich towarów rolniczych na poziomie 1,8 mld USD. Zaznaczył iż poprawa politycznych dwustronnych relacji nie znalazła odzwierciedlenia w kwestiach gospodarczych – nadal utrzymywane są przez stronę rosyjską ograniczenia wizowe oraz dla tureckich wykonawców.

 

Turystyka medyczna. Turcja do 2023r. planuje pozyskać 2 mln zagranicznych pacjentów.

 

Relacje turecko-kuwejckie. 3-dniowa wizyta emira Kuwejtu Sheikha Al-Sabaha w Ankarze w dniach 20-23 marca br. zaowocowała podpisaniem kilku umów min. w zakresie współpracy wojskowej, wsparcia wymiany gospodarczej oraz finansowanej pomocy dla 3 miejscowości Kilis, Şanlıurfa, Gaziantep. Tureckie firmy konstruktorskie realizują w Kuwejcie kontrakty o wartości 6 mld USD (w tym np. Limak Holding wygrał przetarg na budowę nowego terminalu lotniczego o wartości 4.3 mld USD). Prawdziwym celem tureckich firm jest jednak większy udział w planowanych długofalowych mega-projektach inwestycyjnych zapowiadanych przez Kuwejt o łącznej wartości 150 mld USD. Kuwejcki Investment Authority pozostaje aktywny w Turcji głównie w obszarze nieruchomości, bankowość, giełdy Istambulskiej. Kuwejckie inwestycje w Turcji w 2015r. wyniosły 5 mld USD. Kuwejt-Turk Participation Bank – który koncentruje się na bankowości islamskiej - lobbowany jest jako sztandarowy przykład współpracy. W 2013r. turecka grupa kontraktorska STFA wygrała przetarg na budowę portu o wartości 488 mln USD. Tradycja wymiana handlowa kształtuje się na poziomie 700-800 mln USD – jeśli nie wliczać usług budowlanych. Konflikty w Syrii i Iraku negatywnie przekładają się na dwustronną wymianę handlową i odbija się to niekorzystnie na tureckiej sprzedaży warzyw i owoców z uwagi na konieczność zastąpienia transportu lądowego morskim. Obiecującym sektorem pozostaje przemysł obronny: w ostatnim czasie Turcja sprzedała dla kuwejckich służb policyjnych 12 pojazdów opancerzonych. Kuwejt podtrzymuje zainteresowanie w szkoleniu pilotów. Turcja staje się dla Kuwejtu wiodącym kierunkiem turystycznym, w 2014r. Turcję odwiedziła rekordowa liczba 70 tys. Kuwejtczyków.

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert