Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWzrost PKB Turcji w 2016 roku wyniósł 2,9%

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-04-03 13:23:51
pkb, wzrost pkb, turcja, gospodarka turecka

Gospodarka Turcji w czwartym kwartale 2016 r. rosła szybciej niż przewidywano, gdyż wzrost PKB w czwartym kwartale wyniósł 3,5%, głównie ze względu na znaczny wzrost konsumpcji.

 

PPE_PL_Graph.xps
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Silny wzrost w ostatnich trzech miesiącach 2016 r., po ujemnym wzroście PKB w trzecim kwartale 2016 r., jest dość zaskakujący. W trzecim kwartale 2016 r. wzrost PKB wyniósł minus 1,3%, w wyniku niestabilności politycznej i gospodarczej w kraju po próbie zamachu stanu 15 lipca 2016 r.

Według danych z tureckiego Instytutu Statystycznego ogłoszonych 31 marca 2017 r., wzrost w 2016 roku wyniósł 2,9%, czyli więcej niż prognozowały instytucje międzynarodowe. Ostatnie prognozy Banku Światowego wskazywały na 2,2%.

Wzrost produkcji i sprzedaży w sektorze motoryzacyjnym oraz przyspieszenie inwestycji budowlanych miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale 2016 r.

"W pierwszej połowie 2017 r. Ten pozytywny trend będzie prawdopodobnie kontynuowany dzięki obniżeniu cen sprzętu gospodarstwa domowego i pakietowi pożyczek preferencyjnych dla tureckich przedsiębiorstw sektora MŚP z Państwowego Funduszu Gwarancyjnego" – stwierdził przedstawiciel banku tureckiego Vakıfbank w wywiadzie dla Agencji Reuters.

Wydatki na konsumpcję gospodarstw domowych wzrosły w czwartym kwartale 2016 roku o 5,7%. Wydatki publiczne wzrosły o 0,8%.

Wicepremier ds. Finansów - Mehmet Şimşek powiedział, że najnowsze dane wskazują na umiarkowany wzrost w pierwszym kwartale 2017 r. i ożywienie gospodarcze od połowy drugiego kwartału 2017 r. Wicepremier dodał, że aktywność gospodarcza prawdopodobnie przyspieszy po referendum w sprawie wprowadzenia systemu prezydenckiego czyli 16 kwietnia 2017 r., gdyż widoczne będą już "pozytywne efekty pakietów rządowych w celu zwiększenia inwestycji, eksportu i zatrudnienia".

Wicepremier Nurettin Canikli powiedział, że silne dane z ubiegłego kwartału były rezultatem wielu działań mających na celu zwiększenie popytu krajowego i zagranicznego. Według Canikli, wzrost PKB w 2017 r. wyniesie ponad 4%.