Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMFW obniżył prognozę wzrostu PKB Turcji w 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-04-24 16:02:05
pkb turcji

MFW obniżył prognozę wzrostu PKB Turcji w 2017 r. do 2,5%, z 2,9%, podczas gdy prognoza na 2018 pozostała niezmieniona na poziomie 3,3% w ostatnim raporcie World Economic Outlook opublikowanym 18 kwietnia br.

 

"W Turcji po silnym spowolnieniu wzrostu w trzecim kwartale 2016 r. i przyspieszeniu w czwartym kwartale, przewiduje się skromne przyspieszenie aktywności gospodarczej w 2017 roku. Wzrost PKB wyniesie 2,5% a do wzrostu przyczyni się zwiększenie eksportu netto i umiarkowane bodźce fiskalne wprowadzone przez rząd Turcji w 2017 r." – stwierdza raport MFW.

Według MFW, obniżenie prognozy wzrostu PKB Turcji w 2017 r. było konieczne ze względu na wzmożoną niepewność polityczną, obawy związane z bezpieczeństwem i rosnący ciężar zadłużenia sektora prywatnego i publicznego w walutach obcych spowodowany deprecjacją liry tureckiej.

Wicepremier Mehmet Şimşek skrytykował rewizję MFW we wtorek 19 kwietnia br. „Międzynarodowy Fundusz Walutowy "myli się" w swoich prognozach wzrostu dla Turcji. Prognozy MFW dla gospodarki Turcji prawdopodobnie okażą się ponownie błędne.” - stwierdził Prezes Banku Centralnego Turcji Mehmet Şimşek.

MFW oraz Bank Światowy prognozują w najnowszym raporcie na temat światowego wzrostu gospodarczego, że w 2017 r. gospodarka światowa wzrośnie o 3,5%, a poprzednia prognoza mówiła o wzroście na poziomie 3,4%. MFW ostrzega jednak również przed wzrastającym protekcjonizmem.

MFW utrzymał prognozę wzrostu gospodarczego w USA w 2017 r. na poziomie 2,3%, czyli znacznie wyższym w porównaniu do 1,6% w 2016 r. Większy wzrost PKB ma wynikać z oczekiwań, że prezydent Donald Trump obniży podatki i zwiększy wydatki administracyjne.