Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWzrost inflacji w Turcj ale pozytywne prognozy na koniec roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-05-05 11:50:53
inflacja, gospodarka turcji

Według oficjalnych danych opublikowanych 3 maja 2017 r., roczna stopa inflacji w Turcji wzrosła w kwietniu, osiągając najwyższy poziom w ciągu dziewięciu lat. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Turcji wzrosły o 11,87% w ujęciu rocznym w kwietniu - pokazują dane Tureckiego Instytutu Statystyki (TÜİK).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na niektórych bazarach cena pomidorów wzrosła o 70% w ciągu ostatnich tygodni. Pomimo wprowadzenia przez rząd wielu środków mających na celu złagodzenie kosztów dla konsumentów, nadal rosły ceny mięsa czerwonego. Ceny odzieży i obuwia wzrosły o 9,13%. Najwyższy wzrost wyniósł 21,65% w przypadku napojów alkoholowych i tytoniu. Ceny usług transportowych wzrosły o 17,94%, a żywność i napoje bezalkoholowe o 15,63%.

Roczna inflacja bazowa, która wyklucza wpływ niestabilnych pozycji, takich jak żywność i energia, spadła z 9,5% w marcu br. do 9,4% w kwietniu br.

Centralny Bank Turcji podniósł prognozy inflacyjne na rok 2017 i 2018 r. Podwyższony prognozowany poziom inflacji na koniec 2017 r. to 8,5%, zaś na koniec 2018 r. to 6,4%. W perspektywie średnioterminowej stopa inflacji ma się ustabilizować na poziomie około 5%.

Prezes Banku Centralnego Murat Çetinkaya powiedział, że polityka pieniężna pozostanie zaostrzona dopóki nie nastąpi znaczna poprawa perspektyw inflacyjnych. Murat Çetinkaya spodziewa się, że ostre zacieśnienie polityki monetarnej mające miejsce od stycznia 2017 r. zacznie wkrótce mieć wpływ na inflację.

Bank Centralny zintensyfikował inwestorów, wracając z największą liczbą odsetek od 26 kwietnia, podnosząc swoją szybkość z opóźnieniem do płynności o 50 punktów bazowych do 12,25 procent.

Na posiedzeniu w dniu 26 kwietnia 2017 r. Komitet Polityki Pieniężnej Banku Centralnego w Turcji (CBRT) postanowił ponownie interweniować w odniesieniu do stopy oprocentowania kredytu w przypadku opóźnienia w zakresie jego spłaty, przy jednoczesnym utrzymaniu poziomu innych stóp procentowych. Bank Centralny podniósł stopę oprocentowania kredytu na koniec okresu płynności o 50 punktów bazowych, z 11,75% do 12,25%. Stopa oprocentowania kredytu overnight została utrzymana na poziomie 9,25%. Średnia stopa kredytowa wynosi obecnie 7,25%. Jednorazowa stopa repo (główna stopa procentowa) utrzymana została na poziomie 8%.

CBRT potwierdził swoje zaangażowanie w wykorzystywanie wszystkich dostępnych instrumentów w dążeniu do osiągnięcia stabilności cen. Po spotkaniu, CBRT Komitet wydał komunikat prasowy, w którym zwrócił również uwagę na ostatnie pozytywne zmiany gospodarcze, takie jak poprawa warunków popytu krajowego i zewnętrznego (w tym zwiększenie zapotrzebowania UE na eksport turecki) oraz stopniowe ożywienie gospodarki tureckiej. Jednym z punktów podkreślonych przez CBRT jest plan rządu wdrożenia reform strukturalnych wspierających wzrost gospodarczy oraz utrzymanie stabilności cen.

Wicepremier Turcji Nurettin Canikli spodziewa się jednocyfrowej stopy inflacji rocznej oraz jednocyfrowej stopy bezrobocia pod koniec 2017 roku. Canikli uważa, że rynki spokojnie przyjęły wynik referendum za wprowadzeniem systemu prezydenckiego w Turcji, co potwierdza rosnąca wartość liry tureckiej i historyczne wysokie notowania na giełdzie w Stambule. Canikli skrytykował agencje ratingowe za "dalekie od racjonalnych oceny wiarygodności gospodarki tureckiej", gdyż Turcja w czwartym kwartale odnotowała wzrost o 3,5% ale ratingi kredytowe nie zostały odnowione.