Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTurcja i Izrael rozmawiają o budowie gazociągu dla transportu izraelskiego gazu do Europy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-05-18 13:02:59
gazociąg, energetyka, gaz

”Turcja i Izrael rozmawiają już o szczegółach budowy rurociągu, którym gazu izraelski trafi do Europy” - powiedział w rozmowie z agencją Anadolu jeden z głównych izraelskich urzędników zaangażowanych w projekt - Shaul Meridor - Dyrektor Generalny izraelskiego Ministerstwa Infrastruktury, Energii i Zasobów Wodnych.

"Rozmawiamy o warunkach współpracy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy odbędzie się wiele spotkań. Jestem optymistą w kwestii transferu izraelskiego gazu przez Turcję do Europy. Izrael bardzo poważnie traktuje ten projekt. Aby dostarczyć gaz ziemny do Europy, rząd izraelski rozważa trzy trasy: trasę turecką, trasę wschodnią i trasę przez terminal LNG w Egipcie. Opcja turecka jest preferowana"- dodał Shaul Meridor.

Meridor powiedział agencji Anadolu, że nie może podać dokładnej daty podpisania kontraktu, ale strona izraelska chce jak najszybciej sfinalizować rozmowy aby zacząć dostarczyć gaz do Europy.

Złoża gazu ziemnego na izraelskim wybrzeżu Morza Śródziemnego są szacowane 620 mld metrów sześciennych gazu. Firmy tureckie i izraelskie rozważają różne warianty budowy gazociągu oraz warunki współpracy a rząd turecki i izraelski poparły ten proces. Turcja będzie prawdopodobnie rocznie pobierać 5-10 mld metrów sześciennych gazu z tego gazociągu.

Jednocześnie Izrael prowadzi rozmowy z Grecją, Greckim Cyprem i Włochami w sprawie budowy rurociągu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Izrael nie uważa tego projektu za konkurencyjnych względem gazociągu przebiegającego przez terytorium Turcji. Izrael wspiera także tureckie wysiłki w zakresie poszukiwania gazu na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.