Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTureckie przedsiębiorstwa iwnestują coraz więcej za granicą

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-05-18 12:45:44
biz, inwestycje zagraniczne

Zgodnie z indeksem opublikowanym 17 maja br. przez Radę ds. Zagranicznych Stosunków Gospodarczych – DEIK (instytucja w strukturze Kancelarii Premiera), inwestycje zagraniczne tureckich przedsiębiorstw wzrosły 10-krotnie w ciągu ostatnich 15 lat.

 

Raport przygotowany przez DEİK stwierdza, że w 2016 roku tureckie firmy zrealizowały łącznie 85 inwestycji za granicą, których łączna wartość wyniosła 2,8 mld USD, zaś w 2015 r. 52 projekty inwestycyjne o wartości 2,4 mld USD. Tureccy przedsiębiorcy za granicą dokonali 40 fuzji i przejęć, których wielkość finansowa wyniosła 3,7 mld USD w 2016 r., zaś w 2015 r. 35 transakcji o wartości 3,5 mld USD.

W ubiegłym dziesięcioleciu tureckie firmy przeprowadziły w sumie 290 transakcji dotyczących fuzji i przejęć o wartości 28 mld USD. Prezes DEİK, Ömer Cihad Vardan, stwierdził, że odpływ kapitału przedsiębiorstw tureckich za granicą wzrósł w ciągu ostatnich 15 lat o 10 razy i nadal trwa.

"Chociaż staramy się przyciągać zagraniczne firmy do naszego kraju najnowszymi technologiami z jednej strony, staramy się również doradzać tureckim firmom w zakresie wyboru najkorzystniejszych dla inwestycji lokalizacji zagranicznych" - powiedział Vardan, zauważając, że DEİK posiada 135 biur handlowych w 128 krajach świata.

W 2016 r. tureckie firmy dokonały najwięcej inwestycji w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji z grupy państw o ​​wysokim dochodzie, w grupie krajów o średnim dochodzie w Chinach, Czechach, Rosji, Bułgarii i Rumunii, zaś w grupie krajów o niskich dochodach w Azerbejdżanie, Indonezji, Etiopii, Iranie i Egipcie.

W 2014 i 2015 r. Firmy tureckie preferowały inwestycje głównie w krajach o wysokim dochodzie, w tym w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W 2016 roku natomiast inwestycje firm tureckich Rosji i Wielkiej Brytanii znacząco spadły.

Tureckie przedsiębiorstwa najwięcej zainwestowały na rynkach zagranicznych w sektorze produkcji, turystyki, energii, żywności i handlu detalicznego.