Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBank Światowy podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Turcji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-06-05 13:58:45
wzrost gospodarczy w turcji, pkb turcji

Bank Światowy podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Turcji na najbliższe trzy lata, ze wzlędu na to, że niepewność inwestorów zmniejszyła się, odnotowuje się wzrost przyjazdów turystycznych oraz zniesione zostały sankcje rosyjskie na tureckie towary i usługi.

Skutki próby zamachu stanu z lipca 2016 r. wydają się mniej groźne nie wcześniej zakładano – oceniono w raporcie Global Economic Prospects opublikowanym przez Bank Światowy 5 czerwca 2017 r.

Według raportu BŚ, gospodarka Turcji ma wzrosnąć w 2017 r. o 3,5% i o 3,9% w 2018 r. czylie szybciej niż w 2016 r. gdy wzrost PKB wyniówł 2,9%, a głównym powodem jego spowolnienia była próba puczu w lipcu 2016 r.

Do większego niż prognozowano wzrostu gospodarczego przyczyni się również zniesienie na początku 2017 roku sankcji rosyjskich wobec tureckich produktów rolnych, usług turystycznych i firm budowlanych.

Według prognoz BŚ, globalna gospodarka w 2017 r. wzrośnie o 2,7%. Nastąpi odbicie w przemyśle wytwórczym, wzrośnie zaufanie konsumentów i stabilizacja cen towarów. Pozwoli to na wznowienie wzrostu na rynkach wschodzących.

Według Banku Światowego, siedem największych rynków wschodzących - Chiny, Brazylia, Meksyk, Indie, Indonezja, Turcja i Rosja - przyczyni się szczególnie do globalnego wzrostu gospodarczego. Wzrost PKB w siedmiu największych gospodarkach z grupy wschodzących przekroczy długoterminową średnią do roku 2018.

„Zwiększenie aktywności w tych 7 gospodarkach powinno mieć znaczący pozytywny wpływ na wzrost w innych rozwijających się i rozwiniętych gospodarkach na świecie.” – stwierdza raport BŚ.