Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOECD podwyższa prognozę wzrostu gospodarczego dla Turcji w 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-06-08 11:30:31
oecd, pkb, wzrost gospodarczy, turcja

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skorygowała prognozę wzrostu gospodarczego dla Turcji w 2017 r. PKB Turcji ma wynieść 3,4% a nie 3,3% jak podano w poprzednim raporcie. Według OECD, turecka gospodarka oparła się wstrząsowi w 2016 r.

 

 

"Jeśli nie pogorszą się relacje między Turcją a Unią Europejską i dojdzie planowanej renegocjacji umowy o unii celnej, zaufanie przedsiębiorstw i inwestycje wzrosną a wzrost gospodarczy wyniesie 3,4%. Utrzymuje się natomiast zagrożenie związane z dużym zadłużeniem sektora prywatnego" – stwierdza raport OECD.

Wicepremier Turcji Mehmet Şimşek w komentarzu do raportu OECD powiedział, że jeśli wszystkie zaplanowane reformy zostaną wdrożone, wzrost PKB Turcji wyniesie około 5% w 2018 roku.

"W obliczu ostrej deprecjacji kursu walutowego i rosnących oczekiwań inflacyjnych, zaostrzono politykę monetarną w Turcji w 2017 r. " – zauważył Wicepremier Şimşek – dlatego OECD zwiększyła prognozowaną stopę inflacji w 2017 r. do 10,4% z poprzednich 7,7%.

Organizacja OECD podwyższyła prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w 2017 r. do 3,5% ale obniżyła szacunkowy wzrost PKB dla Stanów Zjednoczonych do 2,1% w 2017 r.