Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuTurcja podpisała międzynarodową konwencję o współpracy w zakresie zapobiegania nadużyciom podatkowym

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-06-13 12:13:43
system podatkowy, finanse międzynarodowe, beps

Multilateral Convention to Implement Tax Treaty Related Measures to Prevent Base Erosion and Profit Shifting (BEPS) została podpisana przez ministrów i urzędników wysokiego szczebla z 76 państw, w tym z Turcji, w dniu 8 czerwca 2017 r. w Paryżu. Konwencja została przygotowana przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konwencja jest krokiem ku międzynarodowej współpracy w zakresie zapobiegania uchylaniu się od płacenia podatków przez korporacje międzynarodowe. Konwencja przewiduje wdrożenie szeregu środków prawnych służących aktualizacji istniejącej sieci dwustronnych traktatów podatkowych i zmniejszeniu możliwości unikania opodatkowania przez przedsiębiorstwa wielonarodowe.

Według szacunków OECD straty finansowe, którym ma zapobiec BEPS szacuje się na 100-240 miliardów USD rocznie lub równowartość od 4% do 10% globalnych dochodów z podatku dochodowego od osób prawnych.

Wicepremier Turcji Mehmet Şimşek wskazał, że różnice w przepisach podatkowych między krajami prowadzą do luk w międzynarodowym systemie podatkowym, co umożliwia korporacjom przenoszenie zysków do krajów o najniższym opodatkowaniu. Ministrowie Finansów grupy krajów G-20 pracują na uszczelnieniem systemu od 2013r. Wprowadzenie
i monitorowanie działania BEPS było priorytetem prezydencji Turcji o G20 w 2015 r. To właśnie w czasie przewodnictwa Turcji w G20 powstał projekt konwencji BEPS.