Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGospodarka Turcji wzrosła o 5% w pierwszym kwartale 2017 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-06-13 12:13:10
pkb, turcja

Tempo wzrostu PKB w Turcji wzrosło o pięć procent w pierwszym kwartale 2017 roku w porównaniu do danych z tego samego okresu ubiegłego roku, jak wynika z danych Tureckiego Instytutu Statystycznego (TÜİK) ogłoszonych 12 czerwca 2017 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prognoza wzrostu dla kraju wynosiła cztery procent.

Zdaniem TÜİK, to zwiększenie popytu krajowego i eksportu odegrało kluczową rolę w pobudzaniu wzrostu gospodarczego.

Eksport towarów i usług wzrósł o 10,6%, podczas gdy import towarów i usług wzrósł o 0,8% w pierwszym kwartale 2017 r.

„Wzrost eksportu i spadek importu wydaje się być przynajmniej częściowo efektem słabości liry” – stwierdził William Jackson, starszy ekonomista ds. rynków wschodzących w Capital Economics w Londynie, cytowany przez AFP. Lira straciła ponad 20% w stosunku do dolara w ciągu ostatniego roku, chociaż w ostatnich miesiącach nieco wzrosła.

Wicepremier Mehmet Şimşek powiedział, że około 2,8 punktu procentowego wzrostu PKB w pierwszym kwartale br. pochodzi z popytu krajowego a 2,2 punktu procentowego z eksportu netto.

„Turecki wzrost gospodarczy będzie silniejszy w drugim kwartale niż w pierwszym,” powiedział Wicepremier Mehmet Şimşek w wywiadzie dla prywatnego nadawcy NTV po wprowadzeniu danych o wzrostach.

Wydatki na konsumpcję gospodarstw domowych wzrosły o 5,1%, a wydatki publiczne wzrosły o 9,4%, zaś nakłady brutto na środki trwałe wzrosły tylko o 2,2% - wskazał raport TÜKK.

Minister finansów RT Naci Ağbal poinformował, że wzrost inwestycji o 2,2% w pierwszym kwartale będzie nadal wzmacniał wzrost dzięki utrzymaniu stabilności politycznej i gospodarczej oraz bieżących działań gospodarczych rządu.

„Eksport netto pozytywnie wpłynął na gospodarkę w pierwszym kwartale, niwelując negatywny wpływ na wzrost PKB w ubiegłym roku. Poza tym prywatne wydatki na spożycie, dzięki ostatnim obniżkom w podatkach, będą wspierać wzrost gospodarczy w nadchodzących kwartałach„ - dodał Minister Finansów.

Produkt Krajowy Brutto mierzony wielkością produkcji wzrósł o 14,3%, osiągając wartość 641 mld 584 milionów lirów tureckich bieżących, według TÜİK.

Łączna wartość dodana wzrosła o 3,2% w sektorze rolnictwa, 5,3% w przemyśle, 3,7% w budownictwie i 5,2% w sektorze usług (handel hurtowy i detaliczny, transport, przechowywanie, zakwaterowanie i usługi gastronomiczne), w porównaniu do tego samego kwartału 2016 roku, wskazuje raport TÜİK.