Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInforamcje sygnalne z Turcji na dzień 7 lipca 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-07-17 13:01:48
prasa, artykuły prasowe, informacje bieżące, wiadomości, turcja

Bieżące najważniejsze wiadomości sygnalne o gospodarce Turcji opracowane na podstawie artykułów prasowych opublikowanych w pierwszym tygondu lipca 2017.

Oczekiwania eksporterów. Tureckie Stowarzyszenie Eksporterów (TIM) – przedstawiło listę 10 priorytetowych kroków, które są niezbędne do utrzymania dynamiki wzrostu eksportu, które obejmują: wzmacnianie relacji z UE, modernizacja Unii Celnej, wyeliminowanie dodatkowych opłat płaconych przez eksporterów za usługi celne świadczone poza godzinami pracy, usprawnienie systemu zwracania VAT, wdrażanie legislacji dot. pakietu reform sektora produkcyjnego, redukcja wysokości oprocentowania kredytów, wdrażanie regulacji dot. poprawy klimatu dla inwestorów, propagowanie szkoleń zawodowych, przyśpieszenie przejścia gospodarki w etap wysokich technologii, wprowadzenie regulacji wprowadzających możliwość stosowania elastycznych godzin pracy oraz wypłaty odpraw.

180 dni dla gospodarki. Prezydent R.T. Erdoğan zlecił przygotowanie mapy działań dla poprawy efektywności gospodarki. W ciągu 180 dni każde z 26 ministerstw zrealizuje 10 projektów obejmujących min. gospodarkę, handel, wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz działań mających na celu poprawę udogodnień dla ludności.

Lepsze wykorzystanie węgla. Naukowa i Techniczna Rada Badań TUBITAK rozpoczęła projekt o wartości 1,93 mln USD, którego celem jest lepsze wykorzystanie lokalnych pokładów węgla. Celem projektu jest wdrażanie metod, które pozwolą na maksymalne spalanie węgla niskiej jakości przy zachowaniu metod przyjaznych dla środowiska. Szacuje się, iż Turcja dysponuje 13 mld ton zasobów węgla. Węgiel ma stać się jednym z filarów wspomagających realizację nowej narodowej strategii polegającej na transformacji Turcji do 2020r. z kraju opierającego się na imporcie surowców energetycznych na ich eksportera. Ministerstwo Energii i Zasobów Naturalnych planuje również aby do 2020r. 2/3 energii było generowane lokalnie dzięki przyśpieszeniu prac nad wykorzystaniem węgla jako surowca do produkcji energii.

Sektor transportowy w negocjacjach z UE. Minister Transport, Spraw Morskich oraz Komunikacji Ahmet Arslan potwierdził, iż pomimo braku woli politycznej po stronie europejskiej związanej z zamykaniem otwartych rozdziałów negocjacyjnych, w tym związanych z transportem, Turcja kontynuuje techniczne wysiłki mające na celu dostosowanie legislacji w obszarze transportu. Do tej pory zostało implementowanych 9 prawnych i 28 pomocniczych regulacji dot. transportu, co oznacza iż Ankara spełniła wszystkie regulacja prawne wymagane w ramach 14 rozdziału obejmującego kwestie transportu oraz 80% wtórnej legislacji. W 2011r. Ankara spełniła także techniczne zobowiązania ujęte w rozdziale 21 dot. „Trans European Network”. Aktualnie turecko-europejska współpraca koncentruje się na transferze transportu towarów z modułu lądowego na kolejowy mając na uwadze usprawnienie połączeń Europy z Chinami via Turcja.

Dochody sektora bankowego. Za pierwsze 5-miesięcy zyski netto sektora bankowego wyniosły 6 mld USD według danych podanych przez Agencje Nadzoru i Regulacji Bankowej.

Wzrost opodatkowania napojów alkoholowych. Od lipca rząd nałożył dodatkowy 7.8% podatek konsumpcyjny na napoje alkoholowe.

Przemysł obronny. Do 2023r. turecki przemysł obronny nie będzie zależny od zagranicznych dostaw zapowiedział prezydent R.T. Erdoğan podczas ceremonii wodowania korwety tureckiej produkcji dodając, iż rozwój narodowego przemysłu obronnego pozwala przezwyciężyć Turcji nałożone na nią „ukryte embargo.”

Przetarg na czołgi. Minister Obrony zapowiedział ponowne rozpisanie na zmodyfikowanych zasadach przetargu na produkcję czołgu Altay pod nadzorem Podsekretariatu Przemysłów Obronnych (SSM). SSM powoła komisje przetargową, która zakwalifikuje firmy dopuszczone do przetargu dysponując upoważnieniem do oceny technicznego aspektu ofert.

Syryjczycy na rynku pracy. Ankieta przeprowadzona przez Związek Zawodowy Pracowników Metalurgicznych (Birleşik Metal-İş) wśród grupy 600 pracujących uchodźców potwierdziła, iż Syryjczycy zarabiają 25% mniej od tureckich pracowników oraz że 99.6% z nich pracuje bez koniecznych zezwoleń. Dodatkowo tylko 10% respondentów deklaruje chęć pozostania w Turcji po normalizacji warunków bezpieczeństwa w Syrii.

 

Rolnicy nie ubezpieczają swoich pól. Według danych Izby Rolniczej w Koni, w której zarejestrowanych jest około 200 tys. rolników - jednie 15-20% członków ubezpiecza swoje zbiory przed suszą oraz klęskami żywiołowymi. Izba wystąpiła z apelem do władz religijnych aby została wydana fatwa/rozporządzenie regulujące czy zawieranie polis ubezpieczeniowych stoi w sprzeczności z nakazami religijnymi czy też jest dozwolone.

 

Napoje energetyczne. Min. Żywności i Rolnictwa zapowiedział w dniu 30 czerwca zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 18 roku życia. Dodatkowo będą one opatrzone napisem iż nie jest zalecane dziennie spożycie takiego napoju powyżej 500 mg. Produkty nie będą dostępne w szkolnych kawiarniach, szpitalach oraz sportowej infrastrukturze a reklama będzie zakazana w przestrzeni publicznej. Jeśli napój będzie sprzedawany w kategorii „owocowy napój energetyczny” to wówczas składnik owocowy musi stanowić nie mniej 4% składnika gazowego oraz nie mniej niż 10 składników niegazowych.

Granica biedy i ubóstwa Turcji w czerwcu 2017r. Według cyklicznego opracowania Tureckiej Konfederacji Związków Pracowników wynika, iż granica biedy w Turcji w czerwcu wynosiła dochód na poziomie 1508 TL, a granica ubóstwa 4913 TL.

Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według opracowanego przez MFW krótkiego raportu na rzecz krajów G-20 wynika, iż Turcja jest jedynym krajem, dla którego prognoza wzrostu została obniżona o 0,4 pkt do 2,5% w porównaniu ze styczniową prognozą.

Współpraca gospodarcza turecko-bułgarska. Ohandlowe między dwoma krajami wynoszą 4,5 mld USD. Bułgaria jest znaczącą bazą logistyczną dla tureckich firm, które eksportują towary do UE.

Współpraca gospodarcza turecko-indonezyjska. Podczas wizyty w Turcji prezydenta Indonezji Joko Widodo miało miejsce podpisanie dwóch umów o współpracy w dziedzinie gospodarki i zdrowia pomiędzy krajami. W 2011r. została zawarta umowa o strategicznym partnerstwie. Obroty handlowe między dwoma krajami zwiększyły się do poziomu 1,7 mld USD za rok 2016.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert