Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuŚwiatowy Kongres Paliwowy w Stambule

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-07-17 13:16:11
ropa, gaz, surowce energetyczne, energetyka, konwencjonalne źródła energii, turcja

W dniach 9-22 lipca 2017 r. w Stambule odbywa się World Petroleum Congress - największe wydarzenie dla branży naftowo-gazowej na świecie.

 

 

 

Podczas szczytu, przedstawiciele tureckiego rządu i sektora energetycznego podkreślają potrzebę tworzenia nowych korytarzy energetycznych w celu zapewnienia bezpiecznego i ekonomicznie opłacalnego dostępu Europy do ropy i gazu z krajów Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu.

 

”Turcja jest kluczowym i bezpiecznym portem dla inwestycji energetycznych” – podkreślał Minister Energetyki Turcji Berat Albayrak w swoim przemówieniu podczas uroczystości inauguracyjnej. Albayrak stwierdził, że sektor naftowo-gazowy miał i nadal będzie mieć ekonomiczny wpływ na rozwój gospodarczy jeszcze przez dziesięciolecia, a zatem inwestycje w tym sektorze są konieczne dla przyszłości bezpieczeństwa energetycznego. Minister podkreślił rosnącą popularność energii odnawialnej, twierdząc jednocześnie, że węgiel jest nadal głównym źródłem energii.

 

"Turcja koncentruje się obecnie na poszukiwaniach ropy i gazu w regionie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu, Turcja zwiększyła pojemność LNG i uruchomiła w 2016 r. pierwszą jednostkę regazyfikacji zasobów pływających (FSRU). Druga taka jednostka ma działać pod koniec 2017 roku. Turcja jest wiarygodnym partnerem dla projektów energetycznych. Będziemy nadal wspierać regionalne projekty w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Turcja jest kluczowym i bezpiecznym portem dla inwestycji energetycznych i" – deklarował Albayrak - "zapotrzebowanie Turcji na ropę i gaz docelowo wzrośnie trzykrotnie."

 

Do końca 2017 r. Berat Albayrak ma zamiar odwiedzić Izrael, aby zawrzeć umowę o budowie gazociągu gazowego, którym będzie przesyłany gaz izraelski do Turcji. Minister ds. Energetyki Izraela Yuval Steinitz stwierdził, że oba kraje postanowiły przyspieszyć starania, aby do końca bieżącego roku zakończyć międzyrządową umowę, która umożliwi budowę gazociągu z Izraela do Turcji - "Chcemy zbudować rurociąg z Izraela do Turcji, który docelowo będzie również dostarczał gaz do Bałkanów i innych krajów Europy.”

 

Jim McFarland - Prezes kanadyjskiego koncernu Valeura Energy, działającego od ponad sześciu lat w regionie północno-zachodniej Turcji w zakresie poszukiwań, wydobycia i przetwarzania surowców energetycznych, stwierdził, że Turcja posiada "rosnący potencjał w zakresie przesyłu ropy i gazu ponieważ lokalizacja kraju na styku Europy i Bliskiego Wschodu tworzy naturalny węzeł energetyczny, a polityka rządu świadczy o dążeniu Turcji do pełnienia roli jednego z najważniejszych korytarzy energetycznych na świecie. Ponadto, McFarland wskazał, że istnieje potencjał wydobycia ropy i gazu w sposób niekonwencjonalny ze złóż w południowo-wschodniej Turcji, jak i w regionie Tracji w północno-zachodniej Turcji. McFarland wskazał, że U.S. Energy Information Administration szacuje, że pokłady gazu ziemnego w Turcji mogą przekraczać 23 biliony metrów sześciennych, zaś ropy naftowej 4,7 miliarda baryłek. "Inwestycje, które planujemy, są znaczące, a turecki system fiskalny bardzo im sprzyja" – stwierdził Jim McFarland.

 

 

 

Amir Hossein Zamaninia - Wicepremier ds. Handlu i Spraw Zagranicznych Iranu w ten sposób opisał perspektywy współpracy energetycznej z Turcją: "Turcja jest jednym z naszych najważniejszych klientów. Mamy długoterminową umowę na dostawę ropy naftowej do Turcji. Istnieje wiele wspólnych podstaw dla inwestycji między Iranem a Turcją. Tureckie przedsiębiorstwa są doświadczone w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, importu gazu i ropy naftowej i chcemy zachęcać je do angażowania się w projekty coraz bardziej zaawansowane. Wydobycie i przetwarzanie ropy w Iranie jest wciąż za małe w stosunku do posiadanych rezerw. Oczekujemy, że firmy tureckie będą angażować się w inwestycje w Iranie tym zakresie."

 

Iran zaczął dostarczać do Turcji 3 miliardy metrów sześciennych gazu rocznie w 2001 r. Docelowo ostawy gazu mają sięgnąć 10 miliardów metrów sześciennych rocznie" - powiedział przedstawiciel tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odnosząc się do umowy sprzedaży gazu podpisanej z Iranem w 1996 r.

 

Podczas Kongresu, Sekretarz stanu USA Rex Tillerson otrzymał nagrodę za dotychczasowe zasługi dla rozwoju sektora energetycznego. Według niego, Turcja będzie odgrywać kluczową rolę w uniezależnieniu się Europy od rosyjskich dostaw ropy i gazu.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

ActCAD 2021 BIM

ActCAD BIM to najlepiej wyposażony produkt, posiada wszystkie funkcje ActCAD Professional oraz p...
Polska - Grodzisk Mazowiecki 2020-11-08 Dodał: Mariusz Ostrowski Maszyny dla przemysłu papierniczego, Maszyny dla przemysłu odzieżowego, Maszyny dla przetwórstwa spożywczego, Maszyny dla górnictwa i budownictwa, Maszyny dla metalurgii Zobacz ofertę

Taśma z nadrukiem - Taśmy pakowe z nadrukiem - Hurt i Detal

Taśmy z nadrukiem dla Twojej firmy w ilościach hurtowych i detalicznych. Realizuje zamówienia w c...
Polska - WARSZAWA 2020-10-21 Dodał: Paweł Bednarski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert