Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPakiet zmian prawnych służący wzrostowi produkcji w Turcji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-07-27 10:31:38
innowacje, wzrost produkcji przemysłowej, strefy przemysłowe

Rząd Turcji przyjął pakiet zmian legislacyjnych służący zwiększaniu produkcji przemysłowej.

Ustawa wprowadzająca wiele zmian do innych ustaw wpływających na warunki prowadzenia działalności gospodarczej – tzw. Omnibus law no 7033 została opublikowana w Dzienniku Urzędowym w dniu 1 lipca 2017 r. Prawo to nazwane zostało „pakietem zmian legislacyjnych służących zwiększeniu produkcji” i ma na celu wspieranie przemysłu, w szczególności rozwoju nowych technologii poprzez ograniczanie barier administracyjnych, podatkowych i przyznawanie wsparcia finansowego.

Ustawa nr 7033 przewiduje zachęty inwestycyjne polegające na ułatwianiu finansowania działalności w zorganizowanych strefach przemysłowych, na przykład poprzez udzielanie niskooprocentowanych pożyczek na projekty zatwierdzone przez Ministerstwo Nauki, Przemysłu i Technologii. Jednocześnie, firmy działające w tych strefach będą płacić niższe stawki za korzystanie z elektryczności. Nieruchomości nabywnae w tych strefach zostaną całkowicie wyłączone z obowiązku podatkowego przy ich zakupie lub wynajmie oraz nie będą od nich pobierane podatki od nieruchomości.

Ponadto, ustawa ustanawia wsparcie finansowe dla działalność B+R na uniwersytetach i współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego a sektorem prywatnym.

Ustawa przewiduje również tworzenie przez tureckie firmy zorganizowanych stref przemysłowych ZA GRANICĄ oraz prowadzenie w tych strefach działalności developerskiej i handlu nieruchomościami. Według uzasadnienia do przepisów o zagranicznych strefach przemysłowych, strefy mają powstawać szczególnie w krajach sąsiednich i w całym regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej oraz Azji Centralnej.

Zmiany w prawie zamówień publicznych ustanawiają 15%-ową preferencję cenową dla tureckich firm oferujących oprogramowanie komputerowe. Instytucje publiczne MUSZA stosować ten przepis, nie jest on opcjonalny. Dotychczas opcja 15%-owej preferencji cenowej dla produktów krajowych była stosowana opcjonalnie w odniesieniu do towarów i usług wysokiej technologii. Ponadto, dla zamawianych publicznie towarów i usług innowacyjnych lub związanych z tworzeniem innowacyjności lub transferem technologii wprowadzono szerokie odstępstwa od obowiązku stosowania prawa zamówień publicznych.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Spawarki TIG - Paton

Paton.pl to sklep internetowy firmy MasterWeld Sp. z o.o., gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju s...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zestaw do spawania - Paton

Paton to dobrze znana marka na rynku spawalniczym. Firma prowadzi własny sklep internetowy, gdzie...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Spawarki inwertorowe - Paton

PATON to marka, która od lat istnieje na polskim rynku i oferuje szeroki asortyment produktów spa...
Polska - Rzeszów 2021-06-23 Dodał: MasterWeld Sp. z o. o. Handel, Budownictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert