Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje sygnalne o gospodarce Turcji

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-07-28 14:22:22
informacje, prasa, gospodarka, turcja

Informacje sygnalne dotyczące gospodarki Turcji na podstawie artykułów prasowych opublikowanych w prasie tureckiej w dniach 21-27 lipca 2017 r.

 

Ocena Fitch. Agencja ratingowa Fitch utrzymała w dniu 21 lipca prognozę dla Turcji na poziomie BB+ potwierdzając w średniej perspektywie stabilną sytuację gospodarki zaznaczając, iż Turcja pozostaje narażona na wzrost politycznego i geopolitycznego ryzyka, wysoki poziom inflacji, zewnętrznego finansowania oraz pogłębiający się deficyt budżetowy, który wynosi 3,1% PKB. Jako znaczące osiągnięcia rządu agencja wskazała na umocnienie się tureckiej liry oraz zademonstrowaną odporność systemu bankowego.

 

Farmy solarne. Południowo-wschodnia Anatolia określana jest jako “energetyczna dolina Turcji” biorąc pod uwagę, iż słoneczne dni przekraczają 3 tys. godzin /rocznie. Głównymi beneficjentami inwestycji w farmy solarne są prowincje Şanliurfa, Gaziantep oraz Diyarbakir.

 

Energia wiatrowa. Ministerstwo Energii i Zasobów Naturalnych rozpoczęło przygotowania do procesu przetargowego na turbiny wiatrowe. Chodzi o rozpisanie projektu na produkcję 100 MW wygenerowanych z energii wiatrowej. Konsorcja będą zobowiązane uwzględnić w swoich ofertach wykorzystanie lokalnych produktów na poziomie 65%, zatrudnienie tureckich inżynierów w 80% personelu oraz zobowiązanie do powołania centrum R&D.

 

Zagraniczne finansowanie mega projektów. Deutsche Bank odnowił finansowanie 8 tureckim banków realizującym projekt autostrady na trasie Izmir-Stambuł. Dodatkowe 4,5 mld EUR pożyczka została udzielona dla 6 firm realizujących budowę trzeciego lotniska w Stambule. W ostatnim czasie na tureckim rynku inwestycyjnym aktywne stają się zwłaszcza firmy koreańskie np.; CJ CHV nabyło za 800 mln USD sieć Mars Cinema a banki koreańskie sfinansowały mega projekty w wysokości 1,5 mld USD.

 

Korea Południowa zwiększa zakres inwestycji. Ambasador Korei Południowej w Ankarze zapowiedział wzrost koreańskich inwestycji w Turcji podkreślając, iż dotychczasowa wartość inwestycji wynosi 2,4 mld USD. W 2016r. inwestorzy zainwestowali 700 mln USD pomimo trudnego klimatu geopolitycznego postrzegając Turcję jako ciągle stabilny kraj. Turcja w 2016r. importowała towary o wartości 6,4 mld USD, eksportując do Korei za 518 mln USD. Tureckie Stowarzyszanie Eksporterów umieściło Koreę Południową w grupie 10 najbardziej perspektywicznych dla tureckich firm rynków eksportowych.

 

200 mln USD dla Eximbank. China Development Bank udzielił Eximbank pożyczki w wysokości 200 mln USD na finansowanie eksportowej działalności tureckich firm.

 

Sektor zbrojeniowy. Trzy firmy tureckie tj; Aselsan A.Ş, Turkish Aerospace Industries (TAI) oraz Roketsan znalazły się w prestiżowej grupie 100 największych firm obronnych na świcie. Aselsan, który dostarcza rozwiązania w zakresie telekomunikacji, systemów obronnych, radarowych i lotniczych uplasował się na 57 miejscu z obrotem ponad 1 mld USD eksportując towary i usługi do ponad 60 krajów. TAI ugruntowało markę poprzez budowę ANKA – bezzałogowego samolotu, ATAK helikoptera dla Tureckich Sił Zbrojnych oraz Hurkus – samolotu szkoleniowego. Firma planuje do 2026r. zwiększyć swoje dochody do 10 mld USD specjalizując się w usługach dla sektora lotniczego, kosmicznego plasując się w rankingu na miejscu 61.

 

Zagraniczne inwestycje w maju. Turcja w maju przyciągnęła 1,17 mld USD zagranicznych inwestycji. W okresie od stycznia do maja łącznie do Turcji napłynęło 4,8 mld USD, co oznacza 11% wzrost w porównaniu z 2016r. W maju powstało 345 nowych firm korzystających z zagranicznego finansowania. Łącznie n rynku funkcjonuje ich 55 370. Pomiędzy styczniem a majem powstały 2 166 nowych joint venture. W Turcji działa 6981 firm z niemieckim kapitałem, UK finansuje 3021, a Holandia 2745.

 

Niemieckie firmy w Turcji. Premier B. Yildirim zaprzeczył, iż wobec 68 niemieckich firm prowadzone jest dochodzenie za związki z FETO, w tym wobec BASF oraz DAIMLER. CEO Bosch Yureky zapowiedział, iż firma w tym roku zainwestuje w Turcji 184 mln USD, głównie w zakład produkcyjny w Bursie. Niemcy pozostają dla Turcji pierwszym rynkiem zbytu w Europie. Według danych z Ministerstwa Gospodarki Niemcy pomiędzy 2002r. i majem 2017r. zainwestowała w Turcji ok. 9 mld USD, co daje około 6.3% wszystkich inwestycji. Z tegorocznych danych wynika, iż pomiędzy styczniem a majem br. Niemcy zainwestowały 123 mln USD. Głównymi sektorami gdzie inwestuje niemieccy inwestorzy są sektor energetyczny, produkcyjny oraz ubezpieczeń.

 

Ministerstwo Żywności zachęca hotele do serwowania mniejszych porcji. Nowo powołany minister ds. Żywności, Rolnictwa i Hodowli A. Fakibaba podczas inauguracyjnego wystąpienia na wspólnym projekcie z Organizacją Żywności i Rolnictwa (FAO) wezwał luksusowe sieci hotele do serwowania mniejszych porcji biorąc pod uwagę iż 800 mln ludności cierpi na niedożywanie i głód. W tym kontekście należy odnotować, iż turecka produkcja rolnicza co roku odnotowuje 5% dynamikę wzrostu.

 

Kodeks Dobrych Praktyk Przejrzystości Finansowej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy odnotował znaczący postęp Turcji na przestrzeni ostatnich 15 lat w implementacji Kodeksu Dobrych Praktyk Przejrzystości Finansowej. W zakresie raportowania finansowego generowane dokumenty są bardziej wiarygodne i szczegółowe dzięki wprowadzonemu przez Ministerstwo Finansów zintegrowanego systemu księgowości. W zakresie zarządzenie ryzykiem finansowym rząd pogłębił raportowanie nt. zadłużenia, partnerstwa publiczno-prywatnego oraz publicznych korporacji. Obecnie Turcja z pośród 36 zasad ujętych w kodzie dobrych praktyk spełnia 10 wskaźników na poziomie podstawowym, 13 na dobrym, a 6 na zaawansowanym poziomie.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Eastchem Ltd, supplier of chemical raw materials, Potassium carbonate K2CO3, Potassium sulphate K...

Firma Eastchem Sp. z o. o. powstała w 2004r. w Zawierciu, spółka Eastchem jest bezpośrednim impor...
Polska - Zawiercie (miasto) 2020-11-24 Dodał: Pozostałe wyroby chemiczne, Wyroby chemiczne w formach podstawowych, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Produkcja podzespołów i elementów miedzianych

Przedsiębiorstwo ELECTRIS świadczy usługi w zakresie produkcji elementów i części z miedzi dla m....
Polska - Maków Podhalański 2020-11-23 Dodał: Magdalena Sikora Transport i logistyka, Energia i surowce odnawialne, Produkcja i przetwórstwo metali, Górnictwo i przemysł wydobywczy Zobacz ofertę

Pellet - EnPlus A1 (6/8mm)

Wood pellets - wholesale
Polska - WROCŁAW 2020-11-23 Dodał: Albert Kerno Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert