Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje sygnalne o gospodarce Turcji sierpień 2017

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-08-10 15:41:19
informacje gospodarcze

Informacje sygnalne o gospodarce Turcji przygotowane na podstawie artykułów prasowych opublikowanych w dniach 4-10 sierpnia 2017 r.

Informacje sygnalne o gospodarce Turcji przygotowane na podstawie artykułów prasowych opublikowanych w dniach 4-10 sierpnia 2017 r.

 

Import i eksport maszyn. Stowarzyszenie Przemysłowców Maszyn i Urządzeń w Turcji opublikowało raport, według którego w 2016 roku głównymi rynkami importu maszyn pozostają Niemcy, Tajwan, Włochy, Japonia, Chiny, z których to krajów pochodzi 74% importu. Jeśli zaś chodzi o najważniejsze rynki eksportowe dla tureckich maszyn i urządzeń to w 2016 r. odnotowano ponad 5% wzrost eksportu do USA i Kanady w porównaniu do 2015 r. oraz ponad 37% wzrost eksportu do Arabii Saudyjskiej, Polski, Rosji, Czech, Iraku i Iranu. Stowarzyszenie skupia ponad 190 producentów maszyn i urządzeń organizując m. in. specjalistyczne targi branżowe: Maktek Eurasia, Maktek Izmir, Bursa Metal Working, Konya Metal Wokring.

 

11 Plan Rozwoju Kraju. Główne założenia 5-letniego planu rozwoju na lata 2019-2023 mają koncentrować się na rozwoju kadr, internacjonalizacji i wzroście konkurencyjności tureckich producentów, wzroście efektywności instytucji oraz zabezpieczać rozwój gospodarczy. Jednym z planowanych działań ma być powołanie Specjalistycznych Komisji branżowych składających się z przedstawicieli publicznego i prywatnego sektora oraz środowisk akademickich.

 

Antalya przyciąga chińskich inwestorów. BTL Hospitality – największe chińskie konsorcjum turystyczno-hotelowe analizuje możliwości inwestycyjne w Antalyi. Rok 2018 został ogłoszony tureckim rokiem w Chinach, a więc obchody będą sprzyjać promocji turystyki wyjazdowej do Stambułu, Antalyi oraz Kapadocji. W 2015r. ponad 300 tys. Chińczyków odwiedziło Turcję, w 2016r. tylko 167 tys. W maju 2017r. ponad 81 tys. chińskich turystów przyjechało do tureckich miast, co oznacza 17% wzrost w stosunku do maja 2016 r.

 

Straty w sektorze turystyki. Stowarzyszanie Tureckich Hoteli poinformowało, iż straty stambulskich hoteli za pierwszą połowę 2017 roku szacowane są na 1 mld USD. Problemem – pomimo poprawy bezpieczeństwa – jest utrzymujący się niekorzystny obraz Turcji. Wskaźnik zajętych miejsc hotelowych na terenie całej Turcji wynosi 53%, a średnia cena wynajęcia pokoju to 39,5 EUR. W 2017 r. wydatki per capita zagranicznego turysty w Turcji spadły z 633 USD do 570 USD. Odnotowano spadek liczby europejskich turystów odwiedzających Turcję o 17%, przy jednoczesnym zwiększeniu przyjazdów turystów azjatyckich o prawie 15%.

W okresie od stycznia do czerwca 2017 r. w Turcji zacumowało 131 turystycznych statków pasażerskich (cruise), najwięcej bo aż 60 do portu w Kuşadasi.

 

Turecka sieć stacji paliwowych OPET kupuje serbską KNEZ. Turecki OPET planuje przejąć za 150 mln USD serbską firmę Knez dysponującą 85 stacjami paliw w 27 serbskich prowincjach. Umowa sprzedaży udziałów firmy zostanie prawdopodobnie podpisana podczas planowanej na sierpień wizyty prezydenta Erdoğana w Belgradzie.

 

Przyszłość procesu modernizacji Unii Celnej. Niemcy będą wnioskować o zawieszenie prac przygotowawczych rozpoczętych pod kątem modernizacji Unii Celnej z Turcją. Poandto, Niemcy zabiegają aby przyznane Turcji środki przedakcesyjne koncentrowały się przede wszystkim na wspieraniu demokracji oraz rządów prawa.

 

Inflacja. Prezes Banku Centralnego RT - Murat Çetinkaya przedstawił podczas konferencji w dniu 1 sierpnia br. prognozę inflacji na rok 2017 na poziomie 8,7% oraz na 2018r. na poziomie 6,4%.

 

Europejski Bank Inwestycyjny redukuje wysokość pożyczki. EBI obniżył wartość pożyczki dla Turcji z 1,9 mld EUR do 500 mln EUR, co może mieć negatywny wpływ na postęp prac przy projekcie TANAP.

 

Handel zagraniczny za pierwsze półrocze. W ciągu pierwszych 6-miesięcy 2017 roku eksport wzrósł o 8,2% i wyniósł 77,5 mld USD, podczas gdy import spadł o 8,7% i osiągnął wartość 108,3 mld USD. Zagraniczny deficyt handlowy w czerwcu wyniósł 6 mld USD, co oznacza 9% spadek w porównaniu z czerwcem 2016. W czerwcu 2017 eksport do UE wyniósł 6,25 mld USD. Niemcy pozostają głównym rynkiem eksportowym dla tureckiego eksportu. Eksport do Niemiec to 1,3 mld USD, to ZEA 896 mln USD, do USA 886 mln USD, do UK 808 mln USD. Jeśli chodzi o import w czerwcu to Chiny uplasowały się na pierwszym miejscu, gdyż wartość imoprtu wyniosłą 1,9 mld USD. Import z Niemiec wyniósł 1,6 mld USD, z Rosji 1,4 mld USD, z USA 1,06 mld USD.

 

Sektor zbrojeniowy a centra R&D. Podsekretarz w Ministerstwie Obrony zaakceptował 12 projektów R&D celem rozwoju nowych technologii na zapotrzebowanie Tureckich Sił Zbrojnych realizując strategię wzrostu konkurencyjności tureckich przedsiębiorstw. Zaakceptowane projekty nie przewidują badań na sprzętem wojskowym przeznaczonym do masowej produkcji a przygotowanie technologii pod zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania, jak np. rozwój i poprawa technik szkoleniowych poprzez pozyskiwanie danych określających predyspozycje psychiczne pilotów.

 

Współpraca gospodarcza turecko-katarska. Turcja podpisała z Katarem porozumienie o współpracy w zakresie rolnictwa, żywienia oraz hodowli zwierząt. Równolegle toczą się rozmowy pod kątem prowadzenia wspólnych gospodarstw produkcji rolnej, wymiany wizyt ekspertów oraz opracowań naukowych, prowadzenia wspólnych specjalistycznych warsztatów oraz branżowych konferencji. Kolejne działania mają służyć internacjonalizacji rodzimych firm z sektora rolnictwa oraz zachęcanii do podejmowania wspólnych projektów inwestycyjnych. Strona katarska jest szczególnie zainteresowania tematyką hodowli roślin, zmianami klimatycznymi, metodami nawadniania stosowanymi w rolnictwie. Strony powołały rolniczy komitet wykonawczy celem ewaluacji współpracy w ramach podpisanego 5-letniego porozumienia.

 

Tekfen umacnia pozycję w Katarze. Turecki Tekfen Holding potwierdził, iż wygrał kolejny przetarg o wartości 200 mln USD na budowę autostrady w Katarze. Wartość realizowanych przez Tekfen kontraktów przekroczyła tym samym 2,5 mld USD.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pianotwory

Marka HU HU to produkty przeznaczone dla najmłodszych fanów kolorowej i pachnącej kąpieli. Z weso...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Kule do kąpieli

Kąpiel w towarzystwie Hydrozaura to nie lada gratka dla Twojego gagatka! Wraz z dzieckiem odkryj ...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Perfumy do prania

W naszej ofercie znajdziesz produkty do prania i pielęgnacji pralki: kapsułki do prania, odkamien...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Pozostałe wyroby chemiczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert