Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOżywienie w tureckim sektorze turystycznym

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-08-22 11:16:27
turystyka, hotelarstwo, branża turystyczna, ożywienie

Według najnowszych danych opublikowanych przez TurkStat w dniu 31 lipca 2017 r. przychody z turystyki osiągnęły w drugim kwartale 2017 r. wartość 5,4 mld USD, co oznacza wzrost o 8,7% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Jest to znacząca poprawa, ponieważ przychody z turystyki wyniosły w pierwszym kwartale 2017 r. jedynie 3,4 mld USD i była to wartość niższa o 17,1% w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r.

 

Najnowsze statystyki dotyczące zagranicznych przyjazdów opublikowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki RT wskazują, że liczba zagranicznych gości przybywających do Turcji w czerwcu 2017 r. wyniosła 3,5 miliona, co oznacza wzrost o 43% w porównaniu do czerwca 2016r. W czerwcu 2017 r. Turcję odwiedziło 763,727 Rosjan czyli o kilka procent więcej niż w czerwcu 2016 r. oraz 1,4 miliona turystów z Europy czyli o 0,6% więcej niż w czerwcu 2016 r., jednak o 47% mniej niż w czerwcu 2015 roku gdy liczba turystów wyniosła 2,2 mln.

W czerwcu 2017 r. największą grupę turystów stanowili Rosjanie - 22%, Niemcy - 11%, Irańczycy - 6,7%, Ukraińcy - 6,1% oraz obywatele Wielkiej Brytanii - 6%.

W pierwszej połowie 2017 r. około 12,3 miliona gości odwiedziło Turcję czyli o 14% więcej niż w pierwszej połowie 2016 r. Liczba turystów z Europy wyniosła 4,8 miliona i była o 12,7% niższa niż w pierwszej połowie 2016 r., jednak do wzrostu odwiedzin znacząco przyczynili się turyści z Rosji, których liczba wzrosła do 1,7 miliona i była ośmiokrotnie wyższa niż w pierwszej połowie 2016r.

Podczas gdy najnowsze statystyki dotyczące turystyki wykazują pewne oznaki ożywienia pod względem dochodów z turystyki krajowej i liczby turystów przybywających do Turcji w porównaniu do 2016 roku, to warto zauważyć, że wyniki sektora turystycznego są poniżej poziomu z 2015 r. Na przykład, liczba cudzoziemców przybywających do Turcji spadła o 15,4% w czerwcu 2017 r. w porównaniu do czerwca 2015 r.

Prezes Stowarzyszenia Turystycznego TÜROB zauważył, że branża hotelarska nie odnotowała znaczącego wzrostu w 2017 r., co wynika głównie ze znacznego obniżenia cen miejsc hotelowych w Stambule. Zgodnie z obliczeniami TÜROB strata dochodowa hoteli w Stambule wyniosła 1 mld EUR w pierwszej połowie 2017 r., w porównaniu do tego samego okresu 2015 r. Oczekuje się, że strata będzie wyższa w drugiej połowie 2017 roku.

 

Mianowany w sierpniu br. Minister Kultury i Turystyki Numan Kurtulmus otrzymał od stowarzyszeń z branży turystycznej - TÜROFED, TÜROB, TÜSİAD, TÜRSAB propozycje planu działań wspierających branżę turystyczną. Wśród propozycji znalazły się takie rodzaje wsparcia jak: szkolenia dla pracowników, obniżenie kosztów energii, umożliwienie zwrotu podatku od szczególnego spożycia i podatku od rekreacji oraz udzielanie pożyczek długoterminowych o niskim oprocentowaniu. Biorąc pod uwagę fakt, że Rosjanie mają trudności z uzyskaniem paszportu, zaproponowano aby obywatele Rosji wjeżdżali do Turcji tylko na podstawie dowodu tożsamości. Turoperatorzy proponują również zachęcanie tureckich linii lotniczych Thurkish Airlines do stworzenia nowych połączeń bezpośrednich pomiędzy ważnymi miejscami turystycznymi w Turcji a nowymi miastami z regionu Bliskiego Wschodu i UE.

 

Przedstawiciel turoperatora TUI w Turcji twierdzi, że popyt na wypoczynek w Turcji będzie powracał, gdyż rosną ceny pobytu wakacyjnego w Hiszpanii, do której udaje się większość turystów rezygnujących ze względów bezpieczeństwa z pobytu w Egipcie, Tunezji czy Turcji.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Osteopatia sportowa czyli osteopatia w sporcie

Sport i osteopatia łączą się w bardzo wyraźny sposób. European Academy of Sport Osteopathy przygo...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Doradztwo/consulting/edukacja, Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Wycieczki fakultatywne w Turcji

Na tureckim rynku turystycznym działamy już od kilkunastu lat. Systematycznie organizujemy najlep...
Polska - KLIKUSZOWA 2022-03-13 Dodał: Michał Dziurdzik Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Ortodoncja i protetyka stomatologiczna

Ortodonta Toruń Protetyk Toruń Protetyk Toruń Protetyka stomatologiczna Toruń W ja...
Polska - TORUŃ 2022-01-28 Dodał: Michał Dąbek Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Usługi finansowe Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert