Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuInformacje sygnalne o gospodarce Turcji 16-18 sierpień 2017

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-08-22 11:24:52
informacje sygnalne, turcja

Informacje sygnalne o gospodarce Turcji przygotowane na podstawie prasy tureckiej w dniach 16-18 sierpnia 2017

Turecko-rosyjsko-irańska umowa energetyczna. Turecki energetyczny holding Unit International A.Ş podpisał umowę o współpracy z rosyjskim Zarubezhnet oraz irańskim Ghadir Investment Holding o wartości 7 mld USD na wspólne wiercenia ropy i gazu na terenie Iranu. Jest to pierwsza trójstronna umowa podpisana pomiędzy irańskim przedsiębiorstwem a zagranicznymi spółkami.

Turecka satelita lokalnej produkcji w fazie testów. Tϋrksat-6 A jest pierwszym tureckim projektem mającym na celu budowę komunikacyjnej stellity, która weszła w fazę prototypu. Faza testowa ma zakończyć się w 2018r. a jej wystrzelenie prognozowane jest na 2010r. Wyposażenie satelity, podsystemy operacyjne oraz stacja naziemna będzie również produkcją lokalną o wartości 170 mln USD. Umiejscowienia satelity na orbicie, gdzie będzie funkcjonować przez okres 15 lat, sprawi iż Turcja dołączy do elitarnej grupy 10 krajów na świecie zdolnych do produkcji satelit telekomunikacyjnych.

Drugi statek z tureckimi towarami do Kataru. W drugiej połowie sierpnia planowane jest wypłynięcie drugiego statku o pojemności ok. 9,500 ton z towarami spożywczymi (owoce, warzywa, kurczaki) do Doha. QT Logistic Co. które obsługuje otwarte połączenia z Katarem wskazuje, iż opcja lądowa, która zajmuje ok 50 dni oraz połączenie lotnicze generujące znaczące koszty - nie są optymalnym rozwiązaniem dla tureckich eksporterów. Firma w odpowiedzi na utrzymujące się duże zapotrzebowanie na serwis planuje wprowadzić na rynek regularne połączenie co 15 dni. Od czasu wprowadzenie ekonomicznej blokady turecko-katarskie obroty handlowe osiągnęły wartość 32,5 mln USD, z tego żywność stanowi 12,5 mln USD.

Turecko-indonezyjska współpraca sektorów obronnych. Turcja i Indonezja pogłębiają współpracę przy produkcji czołgów, dronów oraz systemów radarowych. Sztandarowym przykładem współpracy jest powstały prototyp czołgu KAPLAN MT o wadze 35 ton, który zostanie zaprezentowany podczas październikowej parady wojskowej w Dżakarcie. Nurol Holding nadzorujący umowę liczy na zamówienia na etapie wstępnym na co najmniej 40 pojazdów. Kolejną odsłoną dwustronnej współpracy jest kooperacja przy produkcji łodzi podwodnych w stoczni Golcuk odbywającej się w ramach licencji ThyssenKrupp. Pierwsza łódź powinna zostać oddana do 2021. Dodatkowo Turkish Aerospace Industries (TAI) podpisał porozumienie z indonezyjskim PT Dirgantara Indonesia na zaprojektowanie 50-osobowego samolotu.

Turkish Cargo podbija chiński rynek. Turecka firma logistyczna będącą odnogą Turkish Airlines i obsługująca 120 krajów odnotowała za 2016r. ponad 46% wzrost udziału na rynku chińskim. Firma jest trzecim największym operatorem łączącym transport towarów pomiędzy Pakistanem, Polską oraz Państwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Turecka współpraca gospodarcza z Narodami Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Turcja podejmując działania na rzecz dywersyfikacji partnerów gospodarczych planuje kapitalizować swoje geopolityczne położenie wobec krajów azjatyckich. Dwustronna wymiany handlowa z krajami ASEAN za 2016r. wyniosła 8,7 mld USD, podczas w gdy w 2002r. zaledwie 1,3 mld USD. 15 sierpnia br. Ankara ratyfikowała Porozumienie o Wolnym Handlu z Singapurem podpisane w listopadzie 2015r. Według danych za czerwiec turecki eksport do Singapuru wyniósł 11 mln USD, co oznacza 108% wzrost obrotów za 7-miesięcy br.

Modernizacja Unii Celnej w świetle niemieckich deklaracji. Tureckie środowiska biznesowe z niepokojem śledzą niemieckie zapowiedzi wstrzymania rozmów dot. modernizacji Unii Celnej popisanej w 1996r. Według raportu przeprowadzonego na zlecenie Tureckiego Stowarzyszenia Eksporterów (MUSAID) rozszerzenie porozumienia o sektor rolniczy, usług i przetargów publicznych - dotychczas nie objętych UC – przyczyniłoby się do 1,44% wzrostu tureckiego PKB oraz 0,01% unijnego wzrostu gospodarczego. Według danych Komisji Europejskiej za 2016r. wartość samych tureckich usług w eksporcie do UE wynosi 16,4 mld EUR, a towarów 66,7 mld EUR. Jeśli chodzi o import europejskich usług to szacowane są na poziomie 12,2 mld EUR. Turcja importuje unijne towary za 78 mld USD.

Rosja strategicznym partnerem 86 Międzynarodowych Targów w Izmirze. Komentatorzy zwracają uwagę na rozbudowaną formę 241-osobowej rosyjskiej delegacja obejmującej 3 ministerstwa. Rosja został wybrana jako kraj partnerski targów zajmując 1,100 m² powierzchni. W czasie trwania targów trwających w dniach 18-27 sierpnia przewidziano organizacje 5 turecko-rosyjskich sesji roboczych dot. energii, przemysłu, usług kontraktorskich, specjalnych stref ekonomicznych oraz turystyki.

Sektor turystyki medycznej. Stowarzyszenia Strategii Zdrowotnej i Polityk Społecznych (SASOMER) ocenia iż rocznie odwiedza Turcje pod katem usług medycznych ok. 1,1 mln turystów generując dla kraju przychody w wysokości 2,3-3 mld USD. Przyjęta strategia zakłada, iż do 2020r. ich wartość osiągnie pułap 5 mld USD. Usługi, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród pacjentów z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki to zabiegi: onkologiczne, ortopedyczne, neurochirurgiczne, kosmetyka upiększająca oraz przeszczepy włosów.

Majowy wskaźnik bezrobocia na poziomie 10,2%. TurkStat opublikował dane potwierdzające 1% wzrost udziału kobiet na rynku pracy, który w porównaniu do 2016r. wynosi obecnie 33,9%. Według Tureckiej Agencji Zatrudnienia (ISKUR) podczas pierwszych 7-miesiecy br. zatrudnienie znalazło 643 tys. osób, z tego 68% stanowią mężczyźni. W powyższym okresie bez pracy pozostaje 2,6 mln osób, z tego 51% to mężczyźni.

 

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert