Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem finansowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Piotr Sajdak | 2015-12-23 08:30:52
turcja

W Turcji istnieje ponad 50 banków, w tym ponad 30 o charakterze depozytowym, ponad 10 o profilu inwestycyjnym i 4 banki partycypacyjne. Udział kapitału zagranicznego w sektorze bankowym szacowany jest na 25%, co jest wskaźnikiem dużo niższym niż w nowym państwach członkowskich UE. Należy zakładać jednak, iż proporcja ta będzie zwiększać się wraz z kontynuacją procesu przejmowania banków tureckich przez zagraniczne instytucje finansowe w kontekście perspektywy akcesyjnej Turcji, realizowanych reform strukturalnych i względnie wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego tego kraju.

System finansowy

1. Sektor bankowy

W Turcji istnieje ponad 50 banków, w tym ponad 30 o charakterze depozytowym, ponad 10 o profilu inwestycyjnym i 4 banki partycypacyjne. Udział kapitału zagranicznego w sektorze bankowym szacowany jest na 25%, co jest wskaźnikiem dużo niższym niż w nowym państwach członkowskich UE. Należy zakładać jednak, iż proporcja ta będzie zwiększać się wraz z kontynuacją procesu przejmowania banków tureckich przez zagraniczne instytucje finansowe w kontekście perspektywy akcesyjnej Turcji, realizowanych reform strukturalnych i względnie wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego tego kraju. Relacja zasobów bankowych do PKB kształtuje się w Turcji na poziomie 90%- również znacznie poniżej średniej 300% dla UE-25, co sugeruje zarazem istnienie wysokiego potencjału rozwoju sektora bankowego.

2. Banki zagraniczne

Do największych banków z udziałem kapitału zagranicznego w Turcji należą:

  • Arap Türk Bankasi A.Ş.
  • Citibank A.Ş.
  • Denizbank A.Ş. (Dexia)
  • Deutsche Bank A.Ş.
  • Finans Bank A.Ş. (NBG)
  • Fortis Bank A.Ş.
  • HSBC Bank A.Ş.
  • Millenium Bank A.Ş.
  • Tekfenbank A.Ş.
  • Turkland Bank A.Ş.

3. Założenie konta

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami każda transakcja przekraczająca wartość 8 tys. TL winna być dokonywana poprzez banki, banki partycypacyjne lub urząd pocztowy (PTT). Płatności można dokonywać w USD, euro, tureckiej lirze (TL), GBP lub innych wymienialnych walutach sprzedawanych/kupowanych przez Turecki Bank Centralny. Podobnie, założenie konta bankowego jest możliwe zarówno w lirze tureckiej, jak i każdej walucie wymienialnej w Turcji. Nie ma ograniczeń co do liczby kont. Identyczne zasady dotyczą kont oszczędnościowych. Minimalny wkład depozytowy wynosi 500 TL, a w walutach obcych równowartość 1 tys. USD. Depozyty posiadają gwarancje zabezpieczeniowe skarbu państwa do równowartości 50 tys. TL. Dochód z oprocentowania obciążony jest podatkiem u źródła w wysokości 15%.

Banki z reguły dysponują wahlarzem instrumentów oszczędnościowych, w tym bonami skarbowymi, jednostkami inwestycyjnymi w funduszach mutualnych czy walutami obcymi.

Do założenia rachunku bankowego na własne nazwisko przez cudzoziemca wymagane są numer identyfikacji podatkowej wydany przez miejscowy urząd skarbowy, pozwolenie na pobyt oraz kopia paszportu i numer dowodu osobistego kraju pochodzenia cudzoziemca. Analogicznie- przy otwieraniu wspólnego rachunku.

Poza przypadkiem procedur sądowych przepisy uniemożliwiają wgląd w konta i podejmowanie z nich pieniędzy osobom trzecim, chyba że zostały one upoważnione do tego stosownym pełnomocnictwem lub są dysponentem wspólnego rachunku.

4. Przydatne linki:

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert