Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJak chronić patenty i znaki towarowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-16 11:52:24
turcja, patenty, znaki towarowe, prawo, certyfikaty

Ankara dostosowała już w zasadzie do prawa unijnego przepisy dotyczące praw autorskich, ale ma kłopoty z ich egzekucją. Mimo że Turcja ratyfikowała traktat WIPO o wykonaniach artystycznych i fonogramach, Komisja Europejska wskazuje na piractwo książkowe, CD i DVD. KE słabo ocenia też system rejestracji znaków towarowych.

 

Egzekwowaniem prawa własności intelektualnej zajmuje się policja oraz sądy kryminalne, ale policjanci nie mają uprawnień do interwencji w zakresie naruszeń prawa znaków towarowych. Turcja podpisała Konwencję berneńską o ochronie dzieł literackich i artystycznych oraz Konwencję rzymską w sprawie ochrony artystów wykonawców, producentów fonogramów i organizacji nadawczych.

Komisja Europejska słabo ocenia turecki system rejestracji znaków towarowych. Wskazuje, że niektóre decyzje w sprawach znaków towarowych Tureckiego Instytutu Patentowego (TPE) oraz sądów orzekających są niespójne. Zdarza się również, że duże i średnie przedsiębiorstwa tureckie naruszają znane znaki towarowe np. w odniesieniu do zarejestrowanych opakowań i trójwymiarowych znaków towarowych.

Turcja jest członkiem Europejskiej Organizacji Patentowej, WIPO, a także stroną Konwencji paryskiej, porozumień GATTS i TRIPS, Protokołu madryckiego (ale nie Porozumienia madryckiego), Porozumienia nicejskiego i wiedeńskiego oraz Traktatu singapurskiego o prawie znaków towarowych.

Główne akty prawne regulujące te kwestie to: ustawa nr 544 o ustanowieniu TPE, ustawa nr 551 o ochronie praw patentowych, ustawa nr 554 o ochronie wzorów przemysłowych, ustawa nr 555 o ochronie oznaczeń geograficznych, ustawa nr 556 o ochronie znaków towarowych, ustawa nr 4128 o sankcjach karnych za naruszenia przepisów ustaw nr 551,554, 555 i 556.

Polscy przedsiębiorcy powinni dbać o zabezpieczanie praw do swoich znaków towarowych. Rejestracja znaku towarowego może być bowiem czasami dokonana w złej wierze, bez uzgodnienia z jego pierwotnym właścicielem – np. jako uzasadnienie dla dystrybucji produktu w Turcji.

 

Patenty 

 

Turecki system patentowy przewiduje m.in. wydawanie certyfikatu na wzory użytkowe po weryfikacji lub, bez weryfikacji, publikowanie aplikacji patentowych, wnoszenie protestu przez strony trzecie, przyznawanie licencji przymusowych zgodnie z porozumieniem TRIPS, wypłacanie odszkodowania za naruszenie praw patentowych, uregulowanie kwestii dotyczących wynalazków dokonywanych przez pracowników, niezrealizowanego dochodu i reputacji wynalazku, także powołanie wyspecjalizowanych sądów. Główne kryteria przyznawania patentów to: nowość, innowacyjne rozwiązanie, a także zastosowanie przemysłowe.

Patenty niezweryfikowane ważne są siedem lat; 10 lat to czas trwania wzorów użytkowych, a 20 lat - zweryfikowanych patentów, licząc od daty zgłoszenia wynalazku do TPE. Wzory przemysłowe ważne są natomiast pięć lat od daty aplikacji.

Wysokość opłaty aplikacyjnej ustalono na: 49 lir (ok. 25 euro) dla patentów i 140 lir (70 euro) dla wzorów przemysłowych.

Wprowadzono też licencje przymusowe, czyli obowiązek licencjonowania w przypadku nieużywania patentu przez 3 lata od daty wydania lub wtedy, gdy w grę wchodzi w grę interes publiczny. Ochrona wyrobów tekstylnych i wzorów odzieżowych udzielana jest na podstawie prawa autorskiego. Warto podkreślić, że turecki rząd planuje powołać specjalne sądy do rozstrzygania sporów w zakresie wzorów przemysłowych.

Główne założenia systemu ochrony znaków towarowych opierają się na tym, że pierwszy użytkownik może dokonać rejestracji nadającej prawa własnościowe. Wcześniejszy użytkownik musi udowodnić swoje prawa w ciągu trzech lat od daty opublikowania rejestracji. Ponadto ochrona znaków towarowych uwarunkowana jest ich używaniem. Jeżeli znak towarowy jest nieużywany przed pięć lat bez przerwy, to może zostać anulowany. Tureckie przepisy przewidują też ochronę prawną znaków usługowych.

 

Ważne linki:

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pendrive z nadrukiem

Profesjonalnie zajmujemy się produkcją gadżetów reklamowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych i p...
Polska - WARSZAWA 2022-05-27 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Kubki termiczne z nadrukiem

Gadżety reklamowe są jednym z narzędzi marketingu. Generalnie gadżetem może być praktycznie każdy...
Polska - WARSZAWA 2022-05-07 Dodał: Andrzej Redko Handel Zobacz ofertę

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert