Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-11-16 13:10:51
turcja, prawo, windykacje, sądy, ue

Przy dochodzeniu roszczeń w Turcji powinno się korzystać z wyspecjalizowanych kancelarii prawnych. Szacunkowe koszty windykacji czy dochodzenia roszczenia wynoszą średnio ok. 19 proc. wartości roszczenia.

 

 

Polska w 1988 r. zawarła z Turcją umowę o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i handlowych. Przewiduje ona m.in. uznawanie dokumentów urzędowych, a także – pod określonymi warunkami – uznawanie i wykonywanie orzeczeń sądowych w zakresie objętym umową. Przekazywanie wniosków o udzielenie pomocy prawnej leży w gestii ministerstw sprawiedliwości. W tym zakresie możliwa jest też bezpośrednia współpraca właściwych sądów.

Pprocedury windykacji czy dochodzenia trwają przeciętnie 420 dni. W przypadku np. wszczęcia postępowania w celu oddalenia protestu wobec czynności egzekucyjnych, proces sądowy może wydłużyć się do 18–30 miesięcy, a nawet kilku lat. W pewnych okolicznościach dłużnik może szukać ochrony prawnej przed postępowaniem upadłościowym, egzekucyjnym i procesem sądowym w trybie przewidzianych ustawodawstwem tureckim procedur reorganizacji, przesunięcia w czasie bankructwa lub restrukturyzacji spółek.

Podobnie jak Polska, również Turcja jest sygnatariuszem Konwencji z Nowego Jorku o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych: http://www.uncitral.org/uncitral/en/uncitral_texts/arbitration/NYConvention.html, http://www.sa.dig.wroc.pl/files/przep_konwencja_nowy_york.pdf.

Ankara nie ma jednak systemu rejestru długów zbliżonego do polskiego. Nie jest tam rozpowszechniony np. zakup długów, a w indywidualne transakcje mogą angażować się tureckie banki, a także firmy międzynarodowe. W dokumentach rejestrowych przedsiębiorców we właściwych izbach handlowych lub przemysłowych odnotowywane są jedynie ostateczne decyzje sądów wobec indywidualnych przedsiębiorców.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

FreeDOM modern holiday homes | Nowoczesne domy letniskowe FreeDOM

FreeDOM is a modern 35 m2 holiday home, the construction of which was based on a structure made o...
Polska - GDAŃSK 2020-10-19 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Gotowe prefabrykowane domy energooszczędne

Nowoczesne budownictwo energooszczędne, jest coraz bardziej popularne wśród osób marzących o zami...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Architektura, Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Nowoczesne budynki biurowe

Modułowe budynki prefabrykowane w technologii drewnianego szkieletu pozwalają przede wszystkim na...
Polska - GDAŃSK 2020-06-27 Dodał: Marcin Wójtowicz Budownictwo, Budownictwo i architektura Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert