Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGdy kontrahent jest niesolidny

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2016-11-16 13:10:51
turcja, prawo, windykacje, sądy, ue

Przy dochodzeniu roszczeń w Turcji powinno się korzystać z wyspecjalizowanych kancelarii prawnych. Szacunkowe koszty windykacji czy dochodzenia roszczenia wynoszą średnio ok. 19 proc. wartości roszczenia.

 

 

Polska w 1988 r. zawarła z Turcją umowę o pomocy prawnej w sprawach cywilnych i handlowych. Przewiduje ona m.in. uznawanie dokumentów urzędowych, a także – pod określonymi warunkami – uznawanie i wykonywanie orzeczeń sądowych w zakresie objętym umową. Przekazywanie wniosków o udzielenie pomocy prawnej leży w gestii ministerstw sprawiedliwości. W tym zakresie możliwa jest też bezpośrednia współpraca właściwych sądów.

Pprocedury windykacji czy dochodzenia trwają przeciętnie 420 dni. W przypadku np. wszczęcia postępowania w celu oddalenia protestu wobec czynności egzekucyjnych, proces sądowy może wydłużyć się do 18–30 miesięcy, a nawet kilku lat. W pewnych okolicznościach dłużnik może szukać ochrony prawnej przed postępowaniem upadłościowym, egzekucyjnym i procesem sądowym w trybie przewidzianych ustawodawstwem tureckim procedur reorganizacji, przesunięcia w czasie bankructwa lub restrukturyzacji spółek.

Podobnie jak Polska, również Turcja jest sygnatariuszem Konwencji z Nowego Jorku o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych: http://www.uncitral.org/uncitral/en/uncitral_texts/arbitration/NYConvention.html, http://www.sa.dig.wroc.pl/files/przep_konwencja_nowy_york.pdf.

Ankara nie ma jednak systemu rejestru długów zbliżonego do polskiego. Nie jest tam rozpowszechniony np. zakup długów, a w indywidualne transakcje mogą angażować się tureckie banki, a także firmy międzynarodowe. W dokumentach rejestrowych przedsiębiorców we właściwych izbach handlowych lub przemysłowych odnotowywane są jedynie ostateczne decyzje sądów wobec indywidualnych przedsiębiorców.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Derma tapicerska

Dolaro to wysokiej jakości derma tapicerska rewelacyjnie imitująca skórę naturalną. Tkanina jest ...
Polska - Nowa Sól 2019-05-16 Dodał: Mariusz Giwierski Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Tkanina Kronos

Nasza elegancka tkanina Kronos powstała z najwyższej jakości poliestru, dzięki czemu nie gniecie ...
Polska - Nowa Sól 2020-06-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

KODURA - tkanina wodoodporna

Nasza tkanina zewnętrzna kodura (zwana też codurą) jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodz...
Polska - Nowa Sól 2020-02-10 Dodał: Mariusz Giwierski Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert