Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Marta Georgijew | 2017-05-11 14:03:19
turcja, prezydent, rząd

Współczesna Turcja powstała jako republika parlamentarna w 1923 r., po rozpadzie istniejącego od 1299 r. Imperium Osmańskiego. Głową państwa jest prezydent, który dzieli funkcje i władzę wykonawczą z premierem.

 

 

Ustrój polityczny opiera się na Konstytucji Republiki Tureckiej z 1982 r.

Z inicjatywy twórcy i pierwszego prezydenta Republiki, Mustafa Kemala, nazwanego Atatürkiem, dokonano głębokich reform europeizujących Anatolię. Wprowadzono m.in. wzorowany na modelu szwajcarskim kodeks cywilny oraz kodeks karny, oparty na regulacjach włoskich i niemieckich. W 1956 r. przyjęto kodeks handlowy, czerpiący wzorce z prawa niemieckiego.

10 sierpnia 2014 r. prezydent po raz pierwszy został wybrany w wyborach bezpośrednich, natomiast wcześniej dokonywało tego Wielkie Zgromadzenie Narodowe. Swoją pięcioletnią kadencję rozpoczął Recep Tayyip Erdoğan. Prezydent powołuje premiera (również ze składu parlamentu) oraz - za jego rekomendacją - członków rządu. Od maja 2016 roku funkcję premiera sprawuje Binali Yıldırım, który stoi na czele większościowego rządu.

Władza ustawodawcza należy do jednoizbowego parlamentu – Tureckiego Wielkiego Zgromadzenia Narodowego (TBMM – Türkiye Büyük Millet Meclisi), składającego się z 550 deputowanych, wybieranych na pięcioletnią kadencję.

Władza sądownicza powstała na bazie systemu europejskiego. Główne jej organy to Trybunał Konstytucyjny, Sąd Apelacyjny i Rada Państwa. Sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybiera Najwyższa Rada Sędziów i Prokuratorów, a sędziów Sądu Apelacyjnego i Rady Państwa - Najwyższa Rada Sędziów i Prokuratorów.

W dniu 16 kwietnia 2017 roku odbyło się referendum w sprawie zmiany systemu parlamentarnego na system prezydencki. 

W dniu 16 kwietnia 2017 roku odbyło się referendum w sprawie zmiany systemu parlamentarnego na system prezydencki. Za wprowadzeniem systemu prezydenckiego głosowało 51,41% uczestników referendum czyli 25,16 mln osób, zaś przeciwko zmianom opowiedziało się 48,59% czyli 23,78 mln osób. Frekwencja wyborcza wyniosła 85,4%.

Zmiany w konstytucji dają Prezydentowi większą władzę. Prezydent będzie jednocześnie prezydentem i szefem rządu, będzie też mógł sprawować władzę wydając dekrety. Co więcej – będzie mógł rozwiązać parlament i będzie miał większy wpływ na wymiar sprawiedliwości.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

DPM SOLID LTD Spółka komandytowa - Poland

DPMSolid Limited Sp. k. is a Polish company with almost 20 years of experience in the production ...
Polska - Kowanówko 2021-01-19 Dodał: Paweł Kosmowski Handel, Pozostały sprzęt elektryczny, Oświetlenie, Elektronika użytkowa Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert