Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSystem kontroli importu TAREKS

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-15 09:15:55
turcja, premium

Poza procedurami ogólnej analizy ryzyka, np. Deklaracją Skróconą, niektóre towary mogą podlegać obowiązkowi dalszej analizy pod kątem bezpieczeństwa, jakości i zgodności z obowiązującymi normami, zgodnie z opartym na analizie ryzyka systemem kontroli importu TAREKS.

Użytkownicy tego systemu podlegają obowiązkowi rejestracji. Każdorazowo przy przywozie towarów w systemie TAREKS należy ubiegać się o nadanie numeru referencyjnego TAREKS, wpisując wymagane dane do systemu on-line. W przeciągu kilku dni, zanim użytkownikowi zostanie przyznany numer referencyjny, otrzymuje on informacje dotyczące kontroli obowiązujących w danym przypadku.

 

W przypadku Świadectwa Przewozowego A.TR zazwyczaj nie ma obowiązku kontroli, a numery referencyjne w systemie TAREKS są wydawane w momencie wprowadzenia danych do systemu. W takim przypadku nie jest wymagana opłata administracyjna.

 

Składający się z 15 znaków numer referencyjny należy wpisać w pole nr 44 (pozostałe dokumenty i pozwolenia) przywozowej deklaracji celnej.

 

Numer referencyjny TAREKS wymagany jest też dla innych artykułów, takich jak np. zabawki, sprzęt bezpieczeństwa i produkty bawełniane.

 

Źródło: Komisja Europejska