Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPreferencyjne traktowanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-15 09:15:35
turcja, premium

Wspólnota Europejska i Turcja utworzyły Unię Celną, która obejmuje towary przemysłowe, ale nie obejmuje węgla i produktów stalowych.

Porozumienie to gwarantuje możliwość bezcłowego przywozu towarów wprowadzonych do swobodnego obrotu w Unii Europejskiej. Świadectwo przewozowe A.TR stanowi dokument zaświadczający o wspólnotowym statusie przedmiotowych towarów dopuszczonych do swobodnego obrotu. Jeśli wymagane są informacje dotyczące preferencyjnego pochodzenia, świadectwo A.TR należy przedłożyć razem z Deklaracją Dostawcy.

 

Preferencyjnie traktowane są produkty rolne oraz węgiel i produkty stalowe. Dokumentem potwierdzającym preferencyjne pochodzenie tych towarów jest świadectwo przewozowe EUR.1.

 

Turcja jest również stroną Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego. Dąży ono do stworzenia obszaru wolnego handlu w strefie eurośródziemnomorskiej, poprzez włączenie nowego paneurośródziemnomorskiego protokołu w sprawie reguł pochodzenia, umowy dotyczące handlu węglem i produktami stalowymi dopuszczają kumulację diagonalną (paneurośródziemnomorską).

 

W ramach tego partnerstwa Turcja podpisała umowy z państwami członkowskimi Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA – Islandią, Księstwem Lichtensteinu, Norwegią i Szwajcarią), z Egiptem, Izraelem, Jordanią, Marokiem, Syrią i Tunezją. W tym przypadku dokumentem potwierdzającym preferencyjne pochodzenie jest świadectwo przewozowe EUR-MED.

 

W procesie stabilizacji i stowarzyszenia Unii Europejskiej (SAP), mającym na celu przystąpienie państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej, utworzono strefę kumulacji, obejmującą Unię Europejską, państwa Bałkanów Zachodnich i Turcję. Według Obwieszczenia Komisji dotyczącego wejścia w życie protokołów w sprawie reguł pochodzenia, przewidujących diagonalną kumulację pomiędzy Wspólnotą, Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Macedonią, Czarnogórą, Serbią i Turcją, Turcję obowiązują reguły pochodzenia identyczne z regułami pochodzenia obowiązującymi pozostałe państwa członkowskie.

 

Turcja zawarła również umowy o wolnym handlu (ang. free trade agreement, FTA) z Chile, Gruzją, Mauritiusem, Autonomią Palestyńską i Koreą Południową.

 

Turcja jest także państwem członkowskim Organizacji Współpracy Gospodarczej (ECO) wraz z Afganistanem, Azerbejdżanem, Iranem, Kazachstanem, Republiką Kirgiską, Pakistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem. Organizacja Współpracy Gospodarczej powstała w celu zwiększenia współpracy gospodarczej, technicznej i kulturalnej między należącymi do niej państwami. W ramach organizacji obowiązują preferencyjne umowy handlowe (PTA), między innymi między Turcją a Iranem.

 

Towary stanowiące wyroby rodzime w rozumieniu powyższych porozumień mogą być traktowane na zasadach preferencyjnych na terenie Turcji.

 

Źródło: Komisja Europejska

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Pianotwory

Marka HU HU to produkty przeznaczone dla najmłodszych fanów kolorowej i pachnącej kąpieli. Z weso...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Kule do kąpieli

Kąpiel w towarzystwie Hydrozaura to nie lada gratka dla Twojego gagatka! Wraz z dzieckiem odkryj ...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Kosmetyki Zobacz ofertę

Perfumy do prania

W naszej ofercie znajdziesz produkty do prania i pielęgnacji pralki: kapsułki do prania, odkamien...
Polska - ZIELONA GÓRA 2022-06-22 Dodał: Grzegorz Chodacki Pozostałe wyroby chemiczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert