Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzywóz organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-15 09:17:05
turcja, premium

Turcja jest sygnatariuszem Protokołu kartageńskiego o bezpieczeństwie biologicznym, przy czym także państwa nie będące jego stronami mogą podejmować określone środki związane z importem, wprowadzeniem na rynek i stosowaniem GMO.

Protokół kartageński o bezpieczeństwie biologicznym załączony do Konwencji o różnorodności biologicznej stanowi międzynarodowe porozumienie. Ma ono na celu zapewnienie bezpiecznego postępowania z organizmami zmodyfikowanymi, ich transportu i stosowania za pomocą współczesnej biotechnologii, które mogą negatywnie oddziaływać na różnorodność biologiczną, niosąc ze sobą także pewne ryzyko dla zdrowia człowieka. Protokół dokonuje rozgraniczenia na pięć klas ryzyka związanego z GMO, począwszy od braku ryzyka, a skończywszy na wysokim ryzyku.

 

Kraje członkowskie mogą korzystać z uproszczonej procedury dostępnej w formie porozumienia o uprzedniej świadomej zgodzie (ang. advanced informed agreement, AIA) dotyczącej konkretnych produktów.

 

W ramach Protokołu kartageńskiego powołano do życia Agencję Informacyjną ds. Bezpieczeństwa Biologicznego (ang. Biosafety Clearing House, BCH), która stanowi platformę wymiany informacji naukowych, technicznych, środowiskowych i prawnych, oraz doświadczeń w zakresie organizmów zmodyfikowanych. Udziela ona także wsparcia w realizacji założeń Protokołu, posiadając filie lokalne w wielu krajach.

 

Dalsze informacje można znaleźć w siedzibie BCH pod następującym adresem: Biosafety Clearing House (BCH), 413, St. Jacques Street, Suite 800, CA-Montreal, Quebec, H2Y1N9, nr tel.: +1 514 2882220, nr faksu: +1 514 2886588.