Protokół kartageński o bezpieczeństwie biologicznym załączony do Konwencji o różnorodności biologicznej stanowi międzynarodowe porozumienie. Ma ono na celu zapewnienie bezpiecznego postępowania z organizmami zmodyfikowanymi, ich transportu i stosowania za pomocą współczesnej biotechnologii, które mogą negatywnie oddziaływać na różnorodność biologiczną, niosąc ze sobą także pewne ryzyko dla zdrowia człowieka. Protokół dokonuje rozgraniczenia na pięć klas ryzyka związanego z GMO, począwszy od braku ryzyka, a skończywszy na wysokim ryzyku.
Kraje członkowskie mogą korzystać z uproszczonej procedury dostępnej w formie porozumienia o uprzedniej świadomej zgodzie (ang. advanced informed agreement, AIA) dotyczącej konkretnych produktów.
W ramach Protokołu kartageńskiego powołano do życia Agencję Informacyjną ds. Bezpieczeństwa Biologicznego (ang. Biosafety Clearing House, BCH), która stanowi platformę wymiany informacji naukowych, technicznych, środowiskowych i prawnych, oraz doświadczeń w zakresie organizmów zmodyfikowanych. Udziela ona także wsparcia w realizacji założeń Protokołu, posiadając filie lokalne w wielu krajach.
Dalsze informacje można znaleźć w siedzibie BCH pod następującym adresem: Biosafety Clearing House (BCH), 413, St. Jacques Street, Suite 800, CA-Montreal, Quebec, H2Y1N9, nr tel.: +1 514 2882220, nr faksu: +1 514 2886588.