Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzywóz roślin i produktów roślinnych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-15 09:13:13
turcja, premium

Świadectwo zgodności wydane przez Ministerstwo Żywności Rolnictwa i Hodowli obowiązuje również w przypadku przywozu do Turcji m.in. roślin, artykułów żywnościowych lub pasz pochodzenia roślinnego oraz nasion i sadzonek.

Chodzi również o przywóz młodych roślin, cebulek oraz kwiatów ciętych, w tym przypadku może być również wymagane świadectwo kontroli. Importerzy roślin przeznaczonych do wysadzenia, wysiewu i rozmnażania muszą uzyskać zezwolenie na przywóz od wspomnianej instytucji.

 

W przypadku importu nawozów wymagane jest świadectwo zgodności, wydane przez wspomniane ministerstwo; a obowiązujący w tym celu Certyfikat Wolnej Sprzedaży stanowi dokument potwierdzający, że dany towar może być sprzedawany bez ograniczeń w kraju pochodzenia i może być wymagany również w przypadku przywozu innych rodzajów towarów.

 

Kontrola jakości i uzyskanie w jej wyniku numeru referencyjnego TAREKS obowiązuje określoną grupę produktów rolniczych.

 

Wszelkie dostawy zawierające rośliny lub produkty pochodzenia roślinnego muszą posiadać świadectwo zdrowia roślin jako dowód, że towary te nie zawierają szkodników kwarantannowych oraz są praktycznie wolne od innych rodzajów szkodników. Świadectwa zdrowia wystawione w państwach członkowskich Unii Europejskiej są przyjmowane, o ile podano w nich wszystkie wymagane informacje.

 

Rośliny i produkty pochodzenia roślinnego mogą być przywożone wyłącznie przez wyznaczone porty wejścia. Po przywiezieniu towary mogą zostać poddane kontroli i analizom w celu stwierdzenia, czy rośliny są zainfekowane szkodliwymi organizmami (podlegające zakazom określonym w Rozporządzeniu o kwarantannie roślin). Zainfekowane rośliny mogą zostać poddane fumigacji bądź dezynfekcji na koszt importera.

 

Pewne części roślin podlegają całkowitemu zakazowi importu (np. gleba, trawa, nawóz naturalny, liście, łodygi lub siano) albo zakazowi w ściśle określonych okolicznościach.

 

W Turcji funkcjonuje System paszportów roślin, mający na celu monitorowanie określonych gatunków roślin stanowiących źródło zagrożenia rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych. W ramach tego systemu niektóre rośliny muszą posiadać paszporty w postaci etykiety, aby mogły zostać wprowadzone na rynek turecki.

 

Importerzy roślin podlegających obowiązkowi rejestracji w systemie paszportów roślin muszą być wpisani do rejestru podmiotów prowadzących działalność w sektorze uprawy roślin prowadzonego przez Ministerstwo Żywności Rolnictwa i Hodowli. Paszporty wydane dla roślin w innych krajach nie są uznawane w Turcji. Należy z wyprzedzeniem sprawdzić informacje zawarte w odpowiednich rozporządzeniach bądź skontaktować się z odnośnymi instytucjami.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Sprzedaż maszyn

Sprzedaż urządzeń spawalniczych Sprzedaż spawarek Sprzedaż akcesoriów spawalniczych Sprzedaż m...
Polska - KOMORNIKI 2021-02-17 Dodał: Użytkownik Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

sprzedaż fotowoltaiki

SOLAR Free Energy specjalizuje się w nowoczesnych systemach solarnych - od projektu, po montaż i ...
Polska - Warszawa 2021-02-12 Dodał: Karol Wójcik Budownictwo, Budownictwo i architektura, Ochrona środowiska, Energia i surowce odnawialne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert