Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzywóz roślin i produktów roślinnych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-15 09:13:13
turcja, premium

Świadectwo zgodności wydane przez Ministerstwo Żywności Rolnictwa i Hodowli obowiązuje również w przypadku przywozu do Turcji m.in. roślin, artykułów żywnościowych lub pasz pochodzenia roślinnego oraz nasion i sadzonek.

Chodzi również o przywóz młodych roślin, cebulek oraz kwiatów ciętych, w tym przypadku może być również wymagane świadectwo kontroli. Importerzy roślin przeznaczonych do wysadzenia, wysiewu i rozmnażania muszą uzyskać zezwolenie na przywóz od wspomnianej instytucji.

 

W przypadku importu nawozów wymagane jest świadectwo zgodności, wydane przez wspomniane ministerstwo; a obowiązujący w tym celu Certyfikat Wolnej Sprzedaży stanowi dokument potwierdzający, że dany towar może być sprzedawany bez ograniczeń w kraju pochodzenia i może być wymagany również w przypadku przywozu innych rodzajów towarów.

 

Kontrola jakości i uzyskanie w jej wyniku numeru referencyjnego TAREKS obowiązuje określoną grupę produktów rolniczych.

 

Wszelkie dostawy zawierające rośliny lub produkty pochodzenia roślinnego muszą posiadać świadectwo zdrowia roślin jako dowód, że towary te nie zawierają szkodników kwarantannowych oraz są praktycznie wolne od innych rodzajów szkodników. Świadectwa zdrowia wystawione w państwach członkowskich Unii Europejskiej są przyjmowane, o ile podano w nich wszystkie wymagane informacje.

 

Rośliny i produkty pochodzenia roślinnego mogą być przywożone wyłącznie przez wyznaczone porty wejścia. Po przywiezieniu towary mogą zostać poddane kontroli i analizom w celu stwierdzenia, czy rośliny są zainfekowane szkodliwymi organizmami (podlegające zakazom określonym w Rozporządzeniu o kwarantannie roślin). Zainfekowane rośliny mogą zostać poddane fumigacji bądź dezynfekcji na koszt importera.

 

Pewne części roślin podlegają całkowitemu zakazowi importu (np. gleba, trawa, nawóz naturalny, liście, łodygi lub siano) albo zakazowi w ściśle określonych okolicznościach.

 

W Turcji funkcjonuje System paszportów roślin, mający na celu monitorowanie określonych gatunków roślin stanowiących źródło zagrożenia rozprzestrzenienia się organizmów szkodliwych. W ramach tego systemu niektóre rośliny muszą posiadać paszporty w postaci etykiety, aby mogły zostać wprowadzone na rynek turecki.

 

Importerzy roślin podlegających obowiązkowi rejestracji w systemie paszportów roślin muszą być wpisani do rejestru podmiotów prowadzących działalność w sektorze uprawy roślin prowadzonego przez Ministerstwo Żywności Rolnictwa i Hodowli. Paszporty wydane dla roślin w innych krajach nie są uznawane w Turcji. Należy z wyprzedzeniem sprawdzić informacje zawarte w odpowiednich rozporządzeniach bądź skontaktować się z odnośnymi instytucjami.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert