Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzywóz substancji chemicznych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Redakcja | 2018-02-15 09:12:42
turcja, premium

Organem odpowiedzialnym w zakresie monitorowania przywozu do Turcji substancji chemicznych, w tym substancji zakazanych, jest Ministerstwo Ochrony Środowiska i Urbanizacji.

Ich importerzy muszą zostać wpisani do rejestru prowadzonego przez wspomniane ministerstwo i uzyskać Świadectwo kontroli. Oprócz tego, Departament Gospodarki Substancjami Chemicznymi, na mocy tureckiego Rozporządzenia w sprawie substancji chemicznych, zbiera dane dotyczące przywożonych substancji chemicznych w celach kontrolnych. W związku z powyższym importerzy podlegają obowiązkowi wprowadzenia do bazy danych ściśle określonych informacji.

 

W odniesieniu do broni chemicznej, przywóz substancji, których zakres został określony przez Ministerstwo Gospodarki, podlega dalszym ograniczeniom. Przepisy celne obowiązujące w Turcji wprowadzają dalszy podział takich towarów na trzy grupy. Pierwszą grupę stanowią towary, których przywóz jest bezwzględnie zakazany. Do drugiej grupy zaliczają się wybrane towary, które nie mogą być przywiezione jeśli nie pochodzą z wyznaczonych krajów. W przypadku tego rodzaju towarów pochodzących z jednego z krajów określonych w stosownym komunikacie oraz w przypadku substancji należących do trzeciej grupy, wymagane jest zezwolenie na przywóz substancji wymienionych w załącznikach do Konwencji o kontroli broni chemicznej.

 

Turcja jest stroną Konwencji Sztokholmskiej w Sprawie Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych (zwanej także Konwencją POP). Jest to dokument opracowany w celu ograniczenia, a ostatecznie całkowitego zaprzestania produkcji, stosowania i handlu toksycznymi substancjami chemicznymi o długotrwałym oddziaływaniu. Zobowiązuje on sygnatariuszy do podjęcia działań celem wyeliminowania lub ograniczenia produkcji i stosowania trwałych zanieczyszczeń organicznych, oraz zminimalizowania możliwej, choć niezamierzonej emisji tego rodzaju substancji do środowiska.

 

Partnerzy Konwencji mogą wnioskować o odstępstwa od jej zapisów, tj. o zezwolenie na dalsze stosowanie lub produkcję jednej lub więcej substancji objętych Konwencją przez dany okres czasowy. Ponadto, poprawki do Konwencji (ostatnia wprowadzona w 2009 r. skutkująca dodaniem kolejnych dziewięciu substancji chemicznych do pierwotnej listy dwunastu substancji) wymagają zatwierdzenia i ratyfikacji przez wszystkie państwa-sygnatariuszy, ustalając jednocześnie stosowny okres, w którym poszczególne kraje muszą podjąć stosowne działania celem zastosowania się do zmienionych zapisów Konwencji.

 

W związku z powyższym, import i eksport substancji chemicznych objętych Konwencją Sztokholmską może być objęty zakazem lub istotnymi ograniczeniami.

 

Importerom zaleca się także kontakt z organem odpowiedzialnym za kwestie związane z ochroną środowiska, tj. z Oficjalnym Punktem Kontaktowym (OCP), którym w Turcji jest Departament stosunków z Unią Europejską i stosunków międzynarodowych Ministerstwa Leśnictwa i Gospodarki Wodnej = Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Diş İlişkiler Daire Başkanlığı, Söğütözü Cad. No. 14/E, TR-06560 Ankara, nr tel. +90 312 2075411, 2075412, faks: +90 312 2075454.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert